MUHALEFET, ANAYASAYA BİR KALKIŞMA OLDUĞU NOKTASINDA BİRLEŞMELİ

Yayınlanma:
A+ A-
"Silivri, milletvekilinin yeri değil. Anayasayı değiştirmeye sayıları yetmeyecek, bireysel başvuru hakkını kısıtlayacaklar. Cumhurbaşkanı, siz hakem değilsiniz; hakem AYM’dir. Siz yürütmenin başısınız”

Artı Gerçek - CHP Antep Milletvekili Hasan Öztürkmen, HEDEP Mersin Milletvekili Ali Bozan ve DEVA Partisi Sözcüsü, Ankara Milletvekili İdris Şahin, Ankara Gündemi’nde Kemal Avcı’nın sorularını yanıtladı; İktidarın Anayasa Mahkemesi'nin üstünlüğünü reddetmesine ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Vekiller, AYM üyelerine Can Atalay kararı nedeniyle, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin suç duyurusunda bulunmasının bir içtihat farkı olarak, bir kriz olarak adlandırılamayacağını ifade etti; iktidarın yargıya müdahalesine dikkat çekti.

CHP’nin sonuç alana kadar TBMM’deki eylemini sürdüreceğini, Meclis’i terk etmeyeceğini belirten Öztürkmen, “Cumhurbaşkanı demiş ki Meclis eylem yeri değil. Eylem, iş yapmaktır. Biz iş yapıyoruz. Silivri, milletvekilinin yeri değil. Anayasayı değiştirmeye sayıları yetmeyecek, bireysel başvuru hakkını kısıtlayacaklar. Cumhurbaşkanı, siz hakem değilsiniz; hakem AYM’dir. Siz yürütmenin başısınız,” yorumunu yaptı.

İdris Şahin de Erdoğan’ın hakemlik açıklamasına tepki gösterdi, “Yüzde elliyle değil yüzde seksenle gelsin, Cumhurbaşkanı'nın yargı organları arasında hakemlik diye bir görevi söz konusu değil” dedi. Muhalefetin birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “seçimler öncesinde muhalefetin yan yana gelmesini şeytanlaştıran ve buradan kendisine bir sonuç elde eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Muhalefet, Anayasaya bir kalkışma olduğu noktasında birleşmeli. İşi sadece Can Atalay noktasına getirdiğiniz zaman iktidar bunu alacak, yerel seçimlerde kullanacak. Demokratik meşru siyaset zemini söyleminde birleşmemiz lâzım” değerlendirmesini yaptı.

Bozan, Yargıtay kararının İktidar eliyle yazılıp hakimlere imzalatıldığını öne sürdü. Muhalefeti eleştiren Bozan, “2016’da HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılırken ‘anayasaya aykırı ama evet’ denilmeyecekti. Nasıl bugün Atalay’la ilgili 'AYM kararı bağlayıcıdır' diyorsak, Demirtaş ve Kavala’yla ilgili AİHM kararı da bağlayıcı” dedi. Bozan, muhalefetin sorumluluğuna dikkat çekti. “AYM’ye kayyum atayan bu zihniyeti kısa vadede durduracak olan şey, Kurtulmuş’un, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşmesine sebep olacak kararı Meclis'te okumaması. Önerim, gelin az konuşalım çok iş yapalım. Can Atalay’la ilgili karar Meclis'e geldiğinde bu kararı okutmayalım. Meclis'te sayısal çoğunluk her zaman sayısal çoğunluk değildir.” dedi.

Öne Çıkanlar