Patlıcan kabuklarıyla ne yapılır? Patlıcan kabuklarının vücuda sağladığı 5 fayda

Patlıcan kabuklarıyla ne  yapılır? Patlıcan kabuklarının vücuda sağladığı 5 fayda
Patlıcan kabuklarını atmak yerine yemeklerinizde kullanarak bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Patlıcan kabukları, genellikle yemek yaparken atılan bir malzeme olsa da aslında oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Patlıcan kabuklarının vücuda sağladığı 5 fayda şunlardır:

HEMOROİD HASTALIĞINA DOĞAL TEDAVİ

Patlıcan sapı suyu, hemoroit hastalığını tedavi için kullanılan ilaç, ameliyat, lazer gibi yöntemlerin dışında doğal bir tedavi yöntemi sayılır.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI

İçerdiği vitaminler sayesinde göz sinirlerindeki hücrelerin yenilenmesine ve göz kaybı gibi sıkıntıların önüne geçilmesine yardımcı olur.

DEMİR BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN

Kansızlık sebebiyle olan yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI

Patlıcan sapının yağ oranı düşük olduğu için ve tok tutma etkisiyle düzenli tüketimde kilo vermeye etkisi vardır. Aynı zamanda patlıcan suyunun reflü, ülser, gastrit ve kabızlık gibi rahatsızlıkları da önleme etkisi bulunur.

maxresdefault-003.jpg

CİLDE YARARLI

Patlıcan sapı suyunun düzenli tüketimi cildinizin daha parlak ve genç görünümlü olmasını destekler.

PATLICAN SAPI NASIL TÜKETİLİR?

Hazırlanışı

10 adet patlıcan sapı

10 bardak içme suyu

Patlıcanın yeşil sap kısımlarını kesip iyice yıkayıp temizleyin. Suyu tencereye koyup sapları içerisine atın. Suyu saplarla birlikte tencerenin kapağını kapatıp yarım saat kaynatın.

Soğutup patlıcan saplarını içerisinden alın. 5 gün boyunca hazırladığınız kürü sabah ve akşam aç karnına bir bardak için. Elde ettiğiniz suyu buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bu kürü tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda olduğunu hatırlatalım. Almanız gereken vitamin ve mineraller ile ilgili detaylı bilgileri uzmana sormanızda her zaman fayda var.

Kaynak: Gunboyugazetesi.com.tr

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar