"POLİTİK BİR DAVANIN SENARYOSU"

Yayınlanma:
A+ A-
“Yargıtay'ın bu şekilde bir tartışmaya girmesi, görev ve yetkilerinin dışındadır. Yargıtay politik bir davanın senaryosunu sonuna kadar götürüyor. Bir kumpas zinciri arasında bulunduğumuz açıktır. Anayasal düzenin yıkılışına tanıklık ediyoruz”

Artı Gerçek - Musa Özuğurlu'nun sunduğu Gündem Özel'de Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve HEDEP Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, Yargıtay'ın AYM üyeleri hakkındaki suç duyurusunun ve Erdoğan'ın Yargıtay'ı savunduğu açıklamalarının devlet sistemi açısından anlamını yorumladı; Yargıtay'ın, AYM'nin yetki sınırını aştığını” iddia ettiği açıklamasını değerlendirdi.

Prof. Kaboğlu, Yargıtay 3. Dairesi'nin Anayasanın üstünlüğü ilkesini ve dolayısıyla hukuk devletini ihlal ettiğini belirtti. AYM üyeleri suç işlediği durumda suç bildiriminde bulunma görevinin Yargıtay Başsavcılığında olduğuna dikkat çeken Kaboğlu, “Yargıtay'ın bu şekilde bir tartışmaya girmesi, görev ve yetkilerinin dışındadır. Yargıtay politik bir davanın senaryosunu sonuna kadar götürüyor. 'Biz Gezi'nin rövanşını almak istiyoruz' şeklinde açık beyan yerine bir kumpas zinciri arasında bulunduğumuz açıktır. Anayasal düzenin yıkılışına tanıklık ediyoruz” yorumunu yaptı.

HEDEP Milletvekili Av. Ali Bozan, “Bizzat Saray eliyle Anayasa Mahkemesine kayyım atandı. Bu karar Saray' da yazılmıştır. Yaratılan bu suni krizle 1982 Anayasasını savunur hale geldik” dedi. Can Atalay'la ilgili karar mecliste okunmadığı sürece Atalay'ın milletvekilliğinin düşmeyeceğini belirten Bozan, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuşun sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Anayasal düzenin yıllardır ortadan kalkmış olduğunu ifade eden Bozan, muhalefeti eleştirdi, “HDP Milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılırken 'evet' diyenler bugün yaşananların sorumlusudur” dedi.

Öne Çıkanlar