Siyah hardal tohumunun vücuda sağladığı faydalar! Bir tutamı bile bakın ne yapıyor

Siyah hardal tohumunun vücuda sağladığı faydalar! Bir tutamı bile bakın ne yapıyor
Siyah hardal tohumu, sağlık açısından oldukça faydalı olan bir besindir. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki besin öğeleri sayesinde vücuda pek çok fayda sağlar.

Özellikle bir tutam siyah hardal tohumunun tüketilmesi bile vücutta olumlu etkiler yaratabilir.

Ancak, aşırı tüketiminden kaçınılmalı ve uzman bir doktora danışılarak tüketilmelidir.

Sarı çiçekli bir otun tohumu olarak bilinen ve özellikle yerli Amerikalılar tarafından bir baharat olarak tüketilen siyah hardal tohumu, faydaları ile adından söz ettiriyor. Özellikle et yemeklerini lezzetlendirmek için kullanılan bu tohumun içerik bakımından son derece zengin olduğunu belirten uzmanlar, çocukların da bu üründen yararlanabileceklerini ifade ediyor.

Siyah hardal tohumunun düzenli olarak tüketilmeye başlanması ile birlikte insan vücudunda olumlu manada birçok değişikliğin gözlenebileceğini belirten uzmanlar, tohumun faydalarını tek tek açıkladı.

SİYAH HARDAL TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Siya hardal tohumunun en bilinen faydası, iştah açısı olmasıdır. Özellikle çocuklardaki iştahsızlık durumunun çözülmesine büyük katkılar sunan bu tohum, ayrıca yeme bozukluğu sorunu ile karşı karşıya olanlarda da olumlu değişikliklerin gözlenmesine aracılık eder.

thumbs-b-c-466bf64d6ef9d168e0865582861fb3f4.jpg

Siyah hardal tohumunun öne çıkan diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Potasyum bakımından zengin olduğu için inme ve felç gibi hastalıklara yakalanma olasılığını düşürür.
  • Kan akışını dengeler.
  • Lif bakımından zengin olduğu için sindirim sistemini düzenler. Bağırsakları hareketlendirerek kabızlık sorununa karşı savaşır.
  • Romatizmal hastalıkların belirtilerini hafifletir.
  • Grip, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, koronavirüs gibi rahatsızlıkların etkilerini hafifletir.
  • Huzursuzluk bacak sendromunun semptomlarını giderir.
  • E, B, C ve K vitaminleri bakımından zengin olduğu için vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılar.
  • Antioksidan bakımından zengin olduğu için serbest radikallere karşı savaşır. Dolayısı ile de kişinin kansere yakalanma olasılığını düşürür.
  • Adet söktürücüdür.
  • Sinirleri yatıştırır, uykuya geçişi hızlandırır.

SİYAH HARDAL TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Siyah hardal tohumu baharat olarak tüketilebilir. Yanı sıra bu tohumun 5 dakikalık bir demleme neticesinde çay olarak tüketildiği de bilinmektedir. Tohum, turşu yapımında bir lezzetlendirici olarak da kullanılabilir.

Siyah hardal tohumu, günde bir çay kaşığı kadar aç karna ve bol su ile tüketilmelidir. Kan sulandırıcı ve antidepresan ilaç kullananlar siyah hardal tohumu tüketiminden kaçınmalılardır. Ayrıca hamilelerin ve emziren kadınların da bu tohumu tüketmeleri tavsiye edilmemektedir.

Kaynak: Milli Gazete

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar