Temizlikte sirke kullanmamanız gereken 5 yer! Bilmeden hata yapıyoruz

Temizlikte sirke kullanmamanız gereken 5 yer! Bilmeden hata yapıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Beyaz sirke, evin çeşitli yüzeylerinde kullanabileceğiniz inanılmaz derecede çok yönlü bir temizlik ürünü ancak bazı alanlarda sirke kesinlikle kullanmamak gerekiyor.

Sirke harika bir temizlik ürünü olsa da uzmanlar, belirli malzemelere "zarar verebileceği" için sirkenin evdeki belirli alanlarda kullanmamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Kullanıldığında çeşitli zararlara sebep olabilecek beyaz sirkeyi kullanmamanız gereken alanların başında ise şunlar yer alıyor.

Yemek.com sitesinde yayınlanan bir içerikte; Sirkenin asla kullanılmaması gereken yerler paylaşıldı.

Asitli yapısı oyuklar oluşturabilir: Granit ve mermer tezgahlar

bottles-3186796-960-720.png
Sirkenin içindeki asit doğal taşlarla uzun süre temas ettiğinde oyuklar oluşmasına sebep olabilir. Bunun yerine bu tür tezgahları temizlemek için ağır kimyasallar içermeyen bir deterjan ve ılık sudan yardım alın.

Aşındırır: Doğal taş yer ve duvar döşemeleri

Tıpkı mutfak tezgahında olduğu gibi eğer yer döşemeniz doğal taş malzemelerden yapılmışsa bu bölgeleri de sirke, limon suyu gibi asidik malzemelerle buluşturmayın. Aynı şekilde amonyak içeren maddeler de kullanmayın. Bu asitli malzemeler taşlara zarar verip onu zamanla aşındırabilir. Bunun yerine sodalı, arap sabunlu sıcak su ile temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

Daha da koyulaşmasına yol açar: Yumurta lekesi

Diyelim ki yumurtayı yere düşürdünüz ve her yere bulaştı. Temizlemek için sakın eliniz sirkeye uzanmasın. Zira sirkenin asitli yapısı yumurta lekesinin daha koyulaşmasını sağlar ve lekenin çıkmasını daha zor hale getirir.

Bozabilirsiniz bile: Ütü

Ütüyü temizleme adına içine sirke döküyorsanız orada durun. Zira sirke siz farkında olmadan ütünün içindeki bölgelere zarar verebilir. Bunun yerine kullanım kılavuzuna sadık kalıp üretici firmanın temizleme talimatlarına uyun.

Biraz tartışmalı: Parke zeminler

Bu konuda iki tür görüş var. Bazı parke zemin sahipleri sirkenin yerleri güzel temizlediğini söylerken bazıları zarar verdiğini iddia ediyor. Risk almak istemiyorsanız sirke yerine ahşap temizleyici ürünleri kullanmanızda fayda var. Eğer sirke kullanmakta ısrarcıysanız onu mutlaka suyla seyrelterek kullanın ve tüm yeri onunla silmeden önce küçük bir bölgeye uygulayarak sonuçları gözlemleyin.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar