Tesadüfen klozete döktü... Sonrasında gördükleri çok şaşırttı. Artık hep deniyor

Tesadüfen klozete döktü... Sonrasında gördükleri çok şaşırttı. Artık hep deniyor
Yayınlanma:
A+ A-
Tesadüfen klozete sirke döktü ve şimdi artık klozeti sirkeyle temizliyor

Bir sosyal medya kullanıcısı tuvalette çıkmayan lekelerin üzerine temizlik sirkesi döktü. Gördüklerine inanamadı. İnatçı lekeler kısa sürede çıktı. Şimdi artık herkese sirke ile temizliği öneriyor.

Klozete veya tuvalet taşlarına dökülen sirke sayesinde tüm inatçı lekeleri yok etmek mümkün oluyor.

Peki sirke ile yapılan başka temizlik yöntemleri neler?

Sirke doğal bir temizleyici olarak kullanılabilir. Sirkenin asidik özelliği sayesinde, yüzeylerdeki kirleri ve lekeleri çıkarmak için etkilidir. İşte bazı sirkeyle yapılan temizlik yöntemleri:

maxresdefault.jpg

- Banyo ve mutfak lavabolarını temizlemek için:

1/2 bardak sirke ve 1/2 bardak kabartma tozu karıştırın. Karışımı lavabonun içine dökün ve 10 dakika bekletin. Daha sonra sıcak su ile durulayın.

- Cam ve aynaları temizlemek için:

1/4 bardak sirke ve 1/4 bardak suyu bir sprey şişesine koyun. Karışımı cam veya ayna yüzeyine püskürtün ve bir mikrofiber bezle silin.

- Halıları temizlemek için:

1/2 bardak sirke ve 1/2 bardak suyu bir sprey şişesine koyun. Karışımı halının lekeli bölgesine püskürtün ve bir havlu ile nemli bölgeyi hafifçe ovalayın.

- Fırın temizliği için:

Fırını ısıtın ve ardından kapısını açın. 1/2 bardak sirkeyi fırın içine dökün ve 20 dakika bekletin. Daha sonra bir süngerle fırının içini temizleyin.

Çamaşır makinesi temizliğinde…

Beyaz sirke kullanarak çamaşır makinenizi temizleyebilirsiniz. Makinenizde yüksek sıcaklıkta bir ayar seçin. Sıcak su ayarı yoksa leke çıkarıcı ya da beyazlar için olan ayarı seçebilirsiniz. Deterjan gözüne 1 çay bardağı beyaz sirke koyun. Bu şekilde makineyi başlatın. İşlem tamamlayıncaya kadar makineyi hiç açmayın. Bu işlemi 3 ayda bir tekrarlayabilirsiniz.

Fayans, laminat parke, ahşap temizliğinde…

Beyaz sirke tüm bu yüzeylerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Beyaz sirke ile zemin temizliği yapmadan önce zemini süpürge ile iyice süpürün. 3 litre kadar ılık suya yarım çay fincanı beyaz sirke ekleyin. Bu suyla yüzeye paspas yapın. Sirkeli karışımı zeminden durulamanıza gerek yok ancak sirke kokusu sizi epey rahatsız ediyorsa paspası sıktığınızdan emin olun.

- Kaynak- Hurriyet.com.tr-

Öne Çıkanlar