Türkiye'de neredeyse birçok eve girmişti; Ünlü airfryer markası da iflas etti

Türkiye'de neredeyse birçok eve girmişti; Ünlü airfryer markası da iflas etti
İflas dalgasına bir şirket daha eklendi. Türkiye pazarında da yer alan şirketin iflası sektörde tedirginlik yarattı

Türkiye'de birçok evde kullanılan ünlü airfryer markası iflas etti. Üretimde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Instant Brands'in iflası şaşkınlık yarattı.

Türkiye pazarında tencere, airfryer ve düdüklü tencere üretiminde faaliyet gösteren şirketin bu kararı, sektörde dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Oda TV'nin aktardığı habere göre; ABD merkezli Instant Brands, bir süredir Çin'de üretim yapması sebebiyle sert şekilde eleştiriliyordu. Ve firmadan iflas açıklaması geldi. Üretimde maliyeti düşürme çalışmalarına rağmen iflas bayrağını çeken firma, Houston’daki federal iflas mahkemesine başvurusunu yaptı. İflasa gerekçe olarak ise ABD'de yürütülen sıkı para politikaları ve yüksek faiz oranları gösterildi. Karar aynı zamanda 1800'den fazla sendikalı çalışanın işsiz kalma riskini doğurdu.

Pandemi sürecinde satışların düştüğünü belirten şirket yetkilileri, 500 milyon doların üzerinde varlık açıklamıştı. Buna rağmen 132,5 milyon dolar kredi çeken firma geri ödemelerde güçlükler yaşıyor.

Firmanın ürettiği tencere, airfryer ve düdüklü tencere modelleri Türkiye'de de satıştaydı.


İlgili Haberler
Öne Çıkanlar