Turşu bidonuna eklenmezse turşu gaz yapıyor ve daha hızlı bozuluyor! Ustasından uyarı var

Turşu bidonuna eklenmezse turşu gaz yapıyor ve daha hızlı bozuluyor! Ustasından uyarı var
Usta turşucular uyardı: Turşu bidonuna neden nohut ekleniyor? Nohut eklenmezse ne olur? Turşu hazırlarken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte turşu yapmadan önce bilmeniz gereken her şey....

Turşu, fermente edilmiş sebzelerin su, tuz ve bazen de sirke ile hazırlanan bir turşu suyunda muhafaza edilmesiyle elde edilen bir gıdadır. Ancak, turşunun bozulma riski de bulunmaktadır. Turşunun bozulmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi, turşunun doğru şekilde hazırlanmamasıdır. Turşu yapılırken kullanılan malzemelerin temiz olması ve hijyen kurallarına uyulması oldukça önemlidir.

Eğer malzemeler yeterince temizlenmez veya sterilize edilmezse, turşu içerisindeki mikroorganizmaların çoğalması ve bozulma sürecinin başlaması mümkün olabilir. İkinci olarak, turşunun uygun ortamda saklanmaması bozulma riskini artırabilir. Turşu, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Ayrıca, turşunun üzerini tamamen kaplayacak şekilde su eklenmeli ve hava ile teması engellenmelidir. Eğer turşu doğru şekilde saklanmazsa, oksijenle temas ederek mikroorganizmaların üremesine ve turşunun bozulmasına neden olabilir.

Turşu yaparken mutlaka turşu bidonuna nohut eklemek gerekiyor. Nohut eklenmezse turşu hızlıca bozuluyor ve tüm besin değeri yok oluyor. Turşu hazırlarken işte bilmeniz gereken tarif:

Nefisyemektarifleri.com sitesinde tam ölçülü karışık turşu tarifinin detayları paylaşıldı! İşte işinize yarayacak o tarif

Karışık Turşunun Yapılışı İçin Malzemeler

maxresdefault-2-hx9q.jpg

2 kilo kornişon salatalık
2 kilo havuç
1 kilo biber
15-20 diş sarımsak
2 adet limon

Suyu için ;


1 çay bardağı limon tuzu
1 su bardağı kaya tuzu
4 litre su
3 su bardağı elma sirkesi
Maydanoz, dereotu, nane
10 tane kadarda nohut

Karışık Turşunun Yapılışı Tarifi Nasıl Yapılır?


Bütün malzemeleri güzelce yıkadıktan sonra 5 litrelik kavanoz yada bidona düzgün bir şekilde malzemeleri sıra sıra üzerlerine delik açarak bırakınız. Aralarına halka halka dilimlenmiş limonları koyun. Bütün malzemeleri yerleştirdikten sonra nohut tanelerini de atıp sallayarak yerleşmesini sağlayın. Suyunu ilave edin. Turşunun üzerini örtmek için maydanoz, nane ve dereotunu güzelce örtün. Kavanozun ağzını tam kapatmadan ertesi güne kadar bekletin. Asidi çıksın, ondan sonra kavanozunuzu tamamen kapatın. 30 gün hiç açmadan bekletin. Yaklaşık 30 günde olmuş olacaktır. Afiyet olsun.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar