1 Mayıs'ta çalışmayı kabul etmeyen 30 işçi işten çıkarıldı

1 Mayıs'ta çalışmayı kabul etmeyen 30 işçi işten çıkarıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 12:16
A+ A-
Soma Kolin Termik Santral inşaatında çalışan ve 1 Mayıs’ta çalışmayı kabul etmeyen 30 işçi işten çıkarıldı.

GÜNCEL- Soma Kolin Termik Santral inşaatında çalışan 30 işçinin resmi  tatil olan 1 Mayıs’ta çalışmayı kabul etmedikleri için işten çıkarıldıkları bildirildi. Şirketin gerekçe olarak "3 Mayıs’ta çalışma saatinde çay içmeyi" gösterdiği belirtildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 12 Nisan’da Soma Kolin Termik Santral ile yüklenici Efor Endüstriyel isimli firma arasında yaşanan anlaşmazlık sonrası 2 bin taşeron inşaat işçisinin işine son verilmesi ardından 22 Nisan’da yapılan anlaşma ile işçiler yeniden iş başı yapmıştı. Ancak işçiler, bu defa da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerine katıldıkları için işsiz kaldılar.

'GEREKÇE İŞ SAATİNDE ÇAY İÇMEK'

Edinilen bilgilere göre Soma Kolin Termik Santral inşaatında çalışan ve 1 Mayıs’ta çalışmayı kabul etmeyen 30 işçi işten çıkarıldı. Yüklenici firma Efor Endüstriyel ile ana firma Soma Kolin Termik Santral ortaklığında işçilerin tazminatları ödenerek, işten çıkarıldıkları öğrenildi. İşçilerden alınan bilgiye göre 30 işçinin işten atılmasına gerekçe olarak ise, "3 Mayıs’ta çalışma saati içinde iş yerinde çay içmeleri" gösterildi.

Yine işçilerden alınan bilgiye göre; Kolin’de çalışan işçilerin iş yerinde çay içme saatleri daha önce 10.00 ila 15.00 saatlerinde yarımşar saat iken, firmanın yakın zamanda çay içme saatlerini kaldırdığı belirtildi. (Mezopotamya Ajansı)

Öne Çıkanlar