‘Türkiye’ye 1 milyar dolar para getirmek için AKP’li eski vekile teklif götürüldü, 1 trilyona ev aldı’

‘Türkiye’ye 1 milyar dolar para getirmek için AKP’li eski vekile teklif götürüldü, 1 trilyona ev aldı’
Adıyaman eski Milletvekili Salih Fırat’ın kayınbiraderi Sayit Subaşı: Gambiya’dan 1 milyar dolar getirilip, bir kısmı TC’ye bağışlanacaktı. Bu olaydan sonra eniştem 1 trilyona ev aldı.

Erdoğan ile Salih Fırat


Pandeminin ilk günlerinde Türkiye'den ayrılmak için 70 bin dolara özel uçak kiralamak isterken dolandırılan Mısırlı iş insanı Imad Kachkoul'un, Türkiye'ye 1 milyar dolar para getirmek için AKP'li eski milletvekili Salih Fırat'a teklif götürdüğü iddia edildi. Dolandırıcılık iddiasındaki kilit isimlerden Salih Fırat'ın kayınbiraderi Sayit Subaşı, tutuklu yargılandığı davanın Ankara 35. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasında eniştesini suçladı.

Mısırlı iş insanı Imad Kachkoul (solda)

‘PARAYI ÖDEYELİM, SİZ SİYASİ İLİŞKİLERİ HALLEDİN’

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Kachkoul'dan 70 bin dolar aldığı iddia edilen Subaşı, ifadesinde şunları anlattı:

"Mısırlı iş insanı, Gambiya'da 1 milyar doları olduğunu, bunun getirilmesi için kargo uçağı kiralamak istediğini söyledi. ‘Parayı ödeyelim siz siyasi veya kendi ilişkileriniz ile bunları ikna edin' dedi. Bana fotoğraflar gösterdi, şey (dolar) paletler halinde. ‘Bir milyar doları Türkiye'ye getireceğim, bir kısmını TC'ye bağışlayacağım' dedi. Esas mevzusu beyefendinin, Salih Fırat'la oturup Gambiya'daki paranın getirilmesini organize etmek, derdi bu. Fırat beni aradı Y-Bulut Danışmanlık A.Ş.'nin IBAN bilgilerini verdi. 70 bin doları şirketin hesabına yolladı."

Mahkeme Başkanının "Senden neden şikayetçi oldular?" sorusuna Subaşı, "Sabıkam olduğu için, Salih'in yönlendirmesiyle benden şikayetçi oldular" karşılığını verdi. Subaşı, "Bu para olayından sonra da eniştem bir trilyon iki yüze ev aldı. Yarısını peşin, yarısını da banka kredisiyle" iddiasında bulundu.

Öne Çıkanlar