10 Ekim Katliamı'nı protesto eden avukatlara 'örgüt propagandası' suçlaması

10 Ekim Katliamı'nı protesto eden avukatlara 'örgüt propagandası' suçlaması
IŞİD'in canlı bomba saldırısında 103 yurttaş hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi de yaralanmış. Mahkeme, katliamı protesto eden avukatların cezalandırılmasını istedi.

10 Ekim 2015'te Ankara Garı'nda IŞİD'in düzenlediği canlı bomba saldırısını protesto eden 19 avukat hakkında "2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla ceza istendi.

Ankara Gar Katliamı’nı protesto etmek amacıyla 12 Ekim 2015’te İstanbul Adliyesi’nde yaptıkları eylem nedeniyle haklarında "örgüt propagandası yapmak" ve "2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek" iddiasıyla 19 avukat hakkında açılan davanın 20’nci duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan avukat Sezin Uçar ve Ali Coşkun katılırken, diğer avukatlar katılmadı. Avukatlar yaptıkları eylemin suç olmadığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

'ÖRGÜT PROPOGANDASI' SUÇLAMASIYLA CEZA
 
Esasa ilişkin mütalaasını sunan savcı, mütalaasında 19 avukatın "2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek" ve "Örgüt propagandası yapmak" gerekçesiyle cezalandırılmasını istedi. 

DURUŞMA ERTELENDİ

Mütalaanın ardından söz verilen Uçar ve Çoşkun, mütalaaya karşı savunma için süre talebinde bulundu. Uçar ve Coşkun’un müdafi avukatları da söz alarak, savunma için süre istedi. Mahkeme heyeti, avukatların süre talebini kabul ederek, duruşmayı 15 Ocak 2021 tarihine erteledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar