10 maddede Kanal İstanbul neden zararlıdır?

10 maddede Kanal İstanbul neden zararlıdır?
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 01:03
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'çılgın proje'si Kanal İstanbul'a tepkiler büyüyor. Sosyal Haklar Derneği, Kanal İstanbul'un neden zararlı olduğunu 10 maddelik bir listeyle açıkladı.

ARTI GERÇEK -  'Kanalistanbul Projesi için Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Raporu Bilgilendirme Toplantısı'na HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Beyza Üstün'ün müdehalesiyle sosyal medyanın yeniden gündemine oturan Kanal İstanbul'a yaşam savunucusu örgüt kurumve kuruluşlardan tepkilergelmeye devam ediyor. 

İLGİLİ HABER: BEYZA ÜSTÜN'DEN KANAL İSTANBUL DERSİ

Sosyal Haklar Derneği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'çılgın proje'si Kanal İstanbul'un neden zararlı olduğunu, hazırladığı 10 maddelik bir listeyle duyurdu.

10 MADDEDE KANAL İSTANBUL NEDEN ZARARLIDIR?

1- Kanalİstanbul İstanbul’un gördüğü en büyük emlak spekülasyonu olduğu için zararlıdır.

2- Kanalİstanbul İstanbul’un doğal dengesine telafisi mümkün olmayacak zararlar vereceği için zararlıdır.

3- Kanalİstanbul Türkiye ekonomisine ağır bir yük getireceği için zararlıdır.

4- Kanalİstanbul küresel iklim krizini derinleştireceği ve su kaynaklarını geri dönülmez ölçüde tahrip edeceği için zararlıdır.

5- Kanalİstanbul ekolojik krizi derinleştireceği için zararlıdır.

6- Kanalİstanbul yalnızca imar planlarını hazırlayacak olanların ve inşaatları yapacakların yararına, kamunun zararınadır.

7- Kanalİstanbul şehircilik esaslarına ve planlamanın tüm temel ilkelerine aykırı olduğu için zararlıdır.

8- Kanalİstanbul Türkiye’de anti demokratik gidişin ve hukukun ayaklar altına alınışının bir simgesi olarak, 2009 onanlı İstanbul Çevre Düzenli Planı’na aykırı şekilde 2011 seçim kampanyasının başlangıcı olarak ilan edildiği için zararlıdır.

9- Kanalİstanbul bölgedeki tarım ve mera alanlarını tümüyle yok edeceği için zararlıdır.

10- Kanalİstanbul Karadeniz ve Marmara Denizi’nde doğal yaşam dengesini alt üst ederek bir çevre felaketine dönüşeceği için zararlıdır.

TMMOB KANAL İSTANBUL'A NEDEN KARŞI OLDUĞUNU AÇIKLAYACAK

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyonu, Kanal İstanbul'a ilişkin Makine Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Konferans Salonu'nda basın toplantısı düzenleyecek.

Öne Çıkanlar