13 bölümü kapatılan üniversitenin yüzde 80'i rektörün hemşehrisi

13 bölümü kapatılan üniversitenin yüzde 80'i rektörün hemşehrisi
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Aralık 2019 12:56
A+ A-
Üniversitede hiçbir derse girmeden maaşlarını düzenli alan akademik kadronun yüzde 80’i rektörün memleketi Elazığlılardan oluşuyor.

Munzur Üniversitesi’nde öğrencilerin ilgi göstermediği 13 bölüm kapatılırken, öğrencisi olmayan birçok bölüm ise akademik kadrolarla dolu. Hiçbir derse girmeden maaşlarını düzenli alan akademik kadronun yüzde 80’i rektörün memleketi Elazığlılardan oluşuyor. 

Dersim’de 2008 yılında açılan Munzur Üniversitesi’nde toplam öğrenci sayısı bir muamma. İlk açıldığında toplam 7 bin civarında olan öğrenci sayısı, 2019 yılında 2 bin 500 ile 3 bin arasında bir düşüş yaşadı. Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek, üniversitede 6 bin öğrencinin kayıtlı olduğunu iddia etse de, üniversitenin açılışından bu yana birçok bölüm kapatıldı, birçoğu ise "Tabelası var öğrencisi yok" noktasına getirildi.  

TOPLAM 13 BÖLÜM KAPATILDI 

Munzur Üniversitesi’nde 2018’de öğrenci alımı yapılmayan Mühendislik Fakültesi’ne bağlı Biyo Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümleri kapatıldı. Bu bölümlerde yer alan yaklaşık 40 öğretim görevlisi, kapatmalarla birlikte Meslek Yüksek Okulu’nda farklı bölümlere aktarıldı. Mühendislik fakültesinde var olan bölümlerdeki öğrenci sayısında ise yüzde 65 oranında düşüş oldu. 

2018’de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden ekonometri, iktisat, işletme, maliye, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler bölümleri de kapandı. Bu bölümlerdeki öğretim görevlilerinin ne yaptığı, hangi bölümlere aktarıldığı hakkında bilgi alınmazken, söz konusu görevlilerin düzenli olarak maaşlarını aldığı iddia edildi.

FAKÜLTE VAR, ÖĞRENCİ YOK

2012’de kurulan İletişim Fakültesi’ne ise tek bir öğrenci alınmazken, bu bölümde 1 dekan, rektörün şoförü olan, ancak fakülte sekreterliğine atanan Yunus Başarır, 5 araştırma görevlisi, 1 de öğretim üyesi bulunuyor. Fakültedeki öğretim görevlilerinin derse girmeden maaş aldığı ileri sürüldü.

FAKÜLTENİN KADROSU DOLU

Üniversitenin açıldığı günden bu yana Su Ürünleri Fakültesi’nde de hiç öğrenci alımı yapılmazken, akademik kadro doluluk oranında hiç eksilme olmadığı dile getirildi. Öğrencisi olmayan Su Ürünleri’ndeki eğitim görevlileri de ders vermeden maaşlarını alıyor. 

REKTÖR ELAZIĞLILARA ÇALIŞIYOR

Kendisi de Elazığlı olan Rektör Ubeyde İpek’in, Munzur Üniversitesi’nde alımını yaptığı öğretim görevlilerin, akademik ve idari çalışanların yüzde 80’inin Elazığlılardan oluşturduğu belirtildi. Ayrıca Rektör İpek hemşerilerine yaptığı kıyağın yanı sıra 2018’de de yeğeni Elif Sezer’i Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Bölümü araştırma görevlisi, kız kardeşi Seda Gündüzalp’ı Pertek Sakine Genç Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim üyesi olarak atamıştı. 

‘SAĞLIKLI EĞİTİM ALINAMIYOR’ 

İsimlerini vermek istemeyen üniversite çalışanları, Munzur Üniversitesi’nde "süper akademisyen" kadrosuyla dolu olduğunu söyleyerek, birçok öğretim görevlisinin kendi alanı dışında çalıştığını, birçoğunun ise derslere dahi girmeden maaşlarını aldığını, bunun da üniversitede sağlıklı eğitimin olmadığının göstergesi olduğunu kaydetti. 

REKTÖR’DEN HEMŞERİCİLİK KIYAĞI 

Üniversite çalışanları, Munzur Üniversitesi’nin Elazığlılarla dolup taşmasını şöyle anlattı: 
"Elazığ Fırat Üniversitesi’ni bitirenlerin, her ne hikmetse sadece kısmetleri Munzur Üniversitesi’nde açılıyor. En kısa sürede burada hoca, araştırma görevlisi, öğretim üyesi oluyorlar. Başarılı ve hızlı bir yükselişle Rektör Ubeyde İpek, aile saadeti kadrosunu koruduğu gibi hemşerilerini de iyi koruma altına almıştır." (Mezopotamya Ajansı)