‘14 yaşındaki Vedat, köyünde hayvan otlatırken vuruldu’

‘14 yaşındaki Vedat, köyünde hayvan otlatırken vuruldu’
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 20:19
A+ A-
Sınırda hayvan otlatırken askerin açtığı ateş sonucu ölen çocuğun amcası Artı Gerçek’e konuştu: Askeri yetkililer ‘Bu cenaze bizimdir, sizin değil’ dedi.

Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK-Hakkâri’nin Derecik ilçesine bağlı Samanlı Köyü Çemekûrk mevkiinde Vedat Ekinci (14) adlı çocuk, askeri noktadan açılan ateş sonucu öldürüldü, bir çocuk da yaralandı. Yaralanan çocuk Hakkâri Devlet Hastanesine kaldırıldı. Basında yer alan haberlere göre Vedat Ekinci’ye helikopterden ateş açıldığı ve kaçak yollardan sınır ticareti yaptığı sırada vurulduğu iddia edildi.

VALİLİK: ANGAJMAN KURALLARI UYGULANDI

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Hakkâri Valiliği, bölgenin örgüt mensupları tarafından yoğun kullandığını ifade ederek, Vedat Ekinci’nin bölgeye kaçak yollarla girmeye çalıştığı kaydedildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Ülkemiz sınırına terör örgütü tarafından yoğun olarak kullanılan bölgeye kaçak yollarla girmeye çalışan şahıslara sınır birliklerimiz tarafından dur ihtarında bulunulmuştur. Bölgenin engebeli ve kayalık olması sebebiyle seken mermi çekirdeği 1 vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet vermiştir. Yaralı vatandaşımız olay yerinde bulanan hudut birliklerimize ait araçlar ile Derecik Sahra Hastanesine kaldırılmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir."

KÖY ZATEN SINIRDA

Valiliğin Irak sınırından kaçak yollarla ülkemize girdiği dediği yer Samanlı Köyü Derin Dere mezrası. Köy sakinlerinin verdiği bilgilere göre, mezra Irak sınırının sıfır noktasında bulunuyor. Köy sakinleri hayvanlarını Irak tarafında otlatıyor. Köy sakinlerinin bu hareketleri askerler tarafından yakından takip ediliyor. Bölgeye kaçak yollarla girmesinin ise imkânsız olduğunu ifade eden köy sakinleri, "Zaten sıfır noktada yaşıyoruz. Arazilerimiz sıfır noktada. Hayvanlarımız Irak sınırında otlanıyor. Oralar bizim meralarımız" diyerek sınır hattında herhangi bir geçişin olmadığını anlattı.

‘VEDAT EKİNCİ HAYVANLARI OTLATIRKEN VURULDU’

Artı Gerçek’in ulaştığı Vedat Ekinci’nin amcası Serdar Ekinci, olayın nasıl olduğuna ilişkin bir bilgilerinin olmadığını söyledi. Vedat Ekinci’nin sınır ticareti yaparken vurulduğu yönünde bilgilerin doğru olmadığını söyleyen Serdar Ekinci, "Bizim burası Hacıbey Mahallesi Derindere Mezrası olarak geçiyor. Bizim köy sınırın sıfır noktasında. Sınır ticareti değil, hayvanlarla uğraşırken olay olmuş. Çocuk zaten çobandı, sürekli o bölgedeydi. Bizim köy sınırın sıfır noktasında. Irak’la aramızda sadece bir dere var. Derenin diğer tarafı Irak’tır. Hayvanlarımızın hepsi o bölgede otlatılıyor. Bizim hayvanlar genellikle Irak tarafında otlanır. Bu çocukta hayvanları otlatmak için oradaydı. Hayvanları otlattığı sırada olay olmuş" dedi.

AİLE VE ASKER ARASINDA GÖRÜŞME

Olayın nasıl olduğuna ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen amca Ekinci,  Vedat Ekinci’nin vurulmasının ardından askeri yetkiler ile görüştüklerini söyledi. Amca Ekinci, askerin kendisine olayın nasıl olduğuna ilişkin bilgi vermediğini bildirdi.

AMCA EKİNCİ: ASKERİ YETKİLİLER ‘BU CENAZE BİZİMDİR, SİZİN DEĞİL’ DEDİ

"Nasıl olduğunu bilmiyoruz. Devletimiz zaten bizim yanımızdadır" diyen Ekinci, "Olayın ardından kendim gidip komutanla görüştüm. Sağ olsun helikopter tahsis etti. Otopsi işlemleri için dün helikopterle bizi gönderdi. Otopsi bittikten sonra tekrardan helikopterle bizi akşam getirdi. Akşam defnettik cenazeyi. Allah razı olsun. ‘Bu cenaze bizimdir, sizin değildir’ diyorlar. Onlarda taziyemizdeler. Buradaki rütbelilerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi.

"Askeri yetkiler olayı aydınlatacaklarına ilişkin bir şey söylediler mi?" sorusuna Ekinci, "Yok onu söylemediler. Savcı olaya bakıyor. Zaten incelemeyi yapmış. Biz bilmiyoruz. Olayın nasıl olduğunu savcı ortaya çıkaracak. Onun dışında bir şey bilmiyorum" yanıtını verdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar