'HDP'siz referandum yapma çabası'

'HDP'siz referandum yapma çabası'
15 ilde 318 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP, gözaltı ve tutuklamalarla ‘Hayır'ın engellenmeye çalışıldığını söyledi HABER MERKEZİ...

15 ilde 318 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP, gözaltı ve tutuklamalarla ‘Hayır'ın engellenmeye çalışıldığını söyledi

HABER MERKEZİ – İstanbul, Adana, Antep, Antalya, Mersin, İzmir, Kocaeli, Bursa, Edirne, Bingöl, Dersim, Malatya, Siirt, Hakkari ve Urfa'da sabah saatlerinde çok sayıda eve düzenlenen baskında aralarında HDP, DBP, HDK, TJA, Eğitim Sen, ESP ve SYKP üye ile yöneticilerinin bulunduğu 318 kişi gözaltına alındı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu gözaltı ve operasyonlara tepki göstererek, "Gözaltı ve tutuklamalarla engellemeye çalıştıkları ‘HAYIR'ın kendisidir" denildi. HDP MYK tarafından yapılan açıklamada, Temmuz 2015'ten bu yana süren operasyonlara 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından hızlanarak devam edildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, "2017'nin ilk gününden itibaren parti yöneticilerimizden, il-ilçe eş başkanlarımızdan, üyelerimizden 859 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 112'si tutuklanmıştır. Bugün de partimize ve bileşenlerine yönelik siyasi soykırım operasyonları sonucunda en az 318 kişi hukuksuzca gözaltına alınmıştır" denildi.

22 Temmuz 2015'ten bu yana HDP ve bileşenlerine yönelik operasyonlarda toplam 9 bin 796 kişinin gözaltına alındığı, aralarında eş genel başkanlar ve milletvekillerinin de olduğu 2 binm 906 kişinin tutuklandığına dikkat çekildi. Referandum tarihinin kesinleşmesiyle birlikte HDP'ye yönelik operasyonların temel amacının HDP'siz referandum yapma isteği olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

"Gözaltı ve tutuklamalarla engellemeye çalıştıkları ‘HAYIR'ın kendisidir. Oysa bu zulüm ve baskılar karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. HDP, Türkiye haklarına verdiği sözün gereği mücadelesine en kararlı şekilde devam ediyor. Bizleri gözaltı ve tutuklamalarla, siyasi soykırım operasyonlarıyla durdurabileceklerini zannedenler, halkların özgürlük, emek, barış ve demokrasi inancını bitiremeyeceklerini anlayacaklardır."

İL İL OPERASYONLAR

İSTANBUL'DA 70 GÖZALTI

İstanbul’un birçok ilçesinde sabah saatlerinde eş zamanlı olarak ev baskınları düzenlendi. TEM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen ev baskınlarında çok sayıda kişinin gözaltına alındı. 70 kişinin gözaltına alındığı operasyonlarda 34 kişinin hakkında da yakalama kararı bulunuyor. Gözaltına alınanlar, sağlık kontrolünün ardından Vatan Caddesi üzerinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
Gözaltına alınanlar arasında Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Eğitim Sen üye ile yöneticileri yer alıyor.

BİR KİŞİ AYAĞINDAN VURULDU

Dün gece saatlerinde başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden İstanbul'daki ev baskınlarında Alibeyköy'de polis Deniz Erden'i (40)  ayağından vurdu. Erden'in avukatı Şükriye Erden, gece eve baskın yapan polislerin kapıyı tekmelediklerini, Erden'in ise "Kim o" diye seslendiğini ve polislerin buna karşı ses çıkarmadığını söyledi. Erden, müvekkili Deniz Erden'in kapıyı çalanların hırsız olduğunu varsayması üzerine eline demir bir çubuk alarak kapıyı açtığı sırada polislerin ateş ederek ayağından vurduğunu söyledi. Şükriye Erden, müvekkili Deniz Erden'in vurulduğu sırada evde hamile olan eşinin de bulunduğunu söyledi. Deniz Erden'in nereye götürüldüğü öğrenilmedi.

ANTEP'DE OPERASYON

Gözaltı operasyonlarının bir diğer adresi olan Gaziantep'te de sabaha karşı eş zamanlı operasyon yapıldı. HDP yöneticilerinin evlerinde yapılan aramaların ardından aralarında HDP eski İl Eşbaşkanı Atiye Okay ile parti üyeleri Abudurahman Kartal, Diyar Kazak, Ahmet Satilmiş, Talat Yilmazsoy ve Eyüp Şahman'ında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar:

Gaziantep merkezden HDP eski İl Eşbaşkanı Atiye Okay ile Diyar Kazak, Ahmet Satılmış, Talat Yılmazsoy, Eyüp Şahman, Mehmet Aslan, Mahmut Şîmşek, Hasan Erkan. Nizip ilçesinden DBP İlçe Eşbaşkanı Yusuf Guler ile Qasim Çelîk, Mehmet Bayar, Edîbe Şahîn, Hatîce Karaca, Fadil Karaca, Mehmet Polat. İslahiye ilçesinden Remzî Şahîn, Abdullah Demîr Sayman, Eyüp Durdu, Bora Ozturk, Mehmet Çalişkan, Arîf Dagistan, Bekîr Yildirim.

İZMİR'DE 35 GÖZALTI

İzmir’in Menemen, Menderes, Urla, Bayındır ve Torbalı ilçeleri ile kent merkezinde sabah saatlerinde 50 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Evler didik didik arandıktan sonra adreslerde bulunan bilgisayar ve birçok eşyaya el konuldu. Operasyon sonrası aralarında SYKP, ESP ve HDP yöneticilerinin de bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.Gözaltılara Barış Bloku'nun yaptığı eylemler, kadın örgütlerinin kadına yönelik şiddete karşı gerçekleştirdiği eylem ve sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımların gerekçe gösterildiği öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri netleşenler şunlar:

SYKP il yöneticisi Furkan Ege, HDP Torbalı ilçe Eşbaşkanı Gülcan Kızıldağ, TJA aktivisti Maile Arıç, SDGF MYK üyesi Gözde Sivaslıoğlu, HDP üyeleri, Kamuran Çakırca, Hüsnü Koyuncu, Suphi Kahraman, Veysel Güven, Deniz Gül, Necmettin Ertaş, Ramazan Ceylan, Hüseyin Ünsal, İlyas Aras, Halit Polat, İhsan İpekli, Mehmet Kodaman. Gözaltına alınanlar sağlık kontrollünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

BİNGÖL’DE 14 GÖZALTI

Bingöl ve ilçelerinde sabah saatlerinde eşzamanlı yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı. Ev aramalarının ardından haklarında gözaltı kararı bulunan DBP PM Üyesi Adnan Sarı, Bingöl Belediyesi DBP'li Encümeni Cihat Yıldırım, İl Genel Meclis Üyesi Aydın Kaya, DBP eski İl Başkanı Niyazi Azak, HDP milletvekili adayı Hilal Çakabay, DBP'li İlhan Çakabay, Özkan Kılıç, Orhan Kemali Erboğa, Edip Kaynar ile Selim Baluken gözaltına alındı. Solhan ilçesinde Metin Çelik, Karlıova ilçesinde ise Muhammed Hamdioğlu, Ceblis Karabağ, Halit Karabağ gözaltına alındı. Dosyanın içeri hakkında bilgi edinilemedi.

DERSİM’DE 3 GÖZALTI

Dersim’de yapılan ev baskınlarında DBP il eski eşbaşkanı Gülseven Yıldız, eski yöneticisi Necla Kılıç gözaltına alınırken, Nazimiye ilçesinde ise DBP’li encümen Selvi Güneri sabah saatlerinde yapılan baskınlarla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

MALATYA’DA 22 GÖZALTI

Önceki gün milletvekili ve parti  yöneticileriyle referanduma " hayır " kampanyası  gündemi ile toplantı yapan HDP ve  BDP Yöneticilerinin de aralarinda bulunduğu 22  kişinin evlerine baskın yapılarak gözaltına  alındı.
Malatya’da HDP ve DBP ve KESK üyelerine ev baskını Malatya’da HDP ve DBP yönetici ve üyesi 5 kişi gözaltına alındı.Malatya’da sabah saatlerinde eş zamanlı olarak yapılan operasyonla DBP il yöneticisi Beyaz Adıyaman, HDP il yöneticileri Behçet Tunç, HDP Akçadağ ilçe yöneticisi Süleyman Aktaş ile HDP üyeleri Suna Gedik, Besime Cebe ve Hayri İnan’sadice taş,ayten kılıç gedik. aralarında ayrıca KESK bağlı bulunduğu isimler ,salhi güler,abidin çıplak,bedih asapoğlu,mustafa yaylagül,samhi yerebakan,hasan kınacı,ali günay,hasan özdemir,fatma hakgün, remzi aydın, atnan gürbüz , . evlerinde arama yapılarak göz altına alıntı. Gözaltına alınanlar Malatya Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

SİİRT’TE 10 GÖZALTI

Siirt merkezde de sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Baskınlarda KURDÎ-DER Şube Başkanı Eyüp Ongur, KURDÎ-DER Yöneticisi Vedat Nas, DİSK Genel İş Temsilcisi Halit Kaçar, MKM çalışanı Abdullah Yorulmaz, DBP Kurtalan İlçe Yöneticisi Ali İhsan Eviz, HDP Kurtalan eski İlçe Yöneticisi Zübeyir Yoltay, HDP Kurtalan eski İlçe Yöneticisi Nadire Uçar, HDP Kurtalan İlçe Eşbaşkanı Esmer Baran ile Uğur Eren, Şükrü Bark ve Halil Timurtaş gözaltına alındı. Operasyonun gerekçesi öğrenilemezken, gözaltına alınanlar sağlık kontrollerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HAKKARİ'DE 5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Hakkari'de de sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları yapıldı. Yapılan aramaları ardından HDP İl Eşbaşkanı Sefer Berk, DBP eski PM Üyesi Mehmet Sıddık Akış, Belediye eski Başkan Yardımcısı Mikail Erdal, Arafat Özek ve Sevda Gündüz gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, İl Emniyet Müdürlüğü götürüldü.

MERSİN’DE ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Mersin’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı.  HDP’liler, kayyum atanan Akdeniz Belediyesi çalışanı Uğur Deniz ve kardeşi Maşallah Deniz ve mahalle muhtarları gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara "KCK faaliyetlerinde bulunma" suçlaması yöneltildi.
ADANA GÖZALTI 26’YA YÜKSELDİ

Adana'da sabah saatlerinde yapılan operasyonda ise 26 kişinin gözaltına alındı ve çok sayıda kişi hakkında ise gözaltı kararın bulunuyor. Gözaltına alınanların isimleri şöyle; HDP Adana İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz, HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Suzan Kılıç, Barış Annesi Ferize Kılıç, eski Adana Rojava Derneği Temsilcisi Ferdi Turan Sönmez, üniversitesi öğrencileri Halil İbrahim Bozan, Mehmet Reşit Toyğun, Zahide Özgen ve Emine Oruç. Gözaltına alınan HDP'liler, Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Adana İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

ANTALYA SOSYAL MEDYA OPERASYONUNDA 12 GÖZALTI

Antalya’da da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilen 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

KOCAELİ, BURSA VE EDİRNE'DE 36 GÖZALTI

Kocaeli'de sabah saatlerinde evlere yapılan baskınlarda kent merkezinde 2, Dilovası'dan ise 7 HDP'li gözaltına alındı. Bursa'da yapılan ev baskınlarında kent merkezinde 19, İnegöl ilçesinde 6, Gemlik ilçesinde ise 1 kişi gözaltına alındı.Edirne'de ise 1 kişi gözaltına alındı.

ŞANLIURFA' DA  28 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Urfa'da da aynı gerekçe ile kent merkezi ve ilçelerinde yapılan operasyonlarda 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Mehmet Toprak, Serdar Fırathan, İbrahim Halil Şeker, İslim Demir, Behçet Öcalan, Hasan Demir. Viranşehir ilçesinden Emine Çetiner, Aziz İnan ve Mehmet Nezir Vural.

İÇİŞLERİ BAKANI: "PKK'DAN 2 BİN 603 KİŞİ TUTUKLANDI"

 

Adıyaman’da konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

" Kış döneminde PKK’nın 125 üs ve barınma merkezine 129 operasyon yapıldı, son beş ayda da 22 kentte 661 sığınağın imha edildi. Yine son beş ayda 49 PKK yöneticisinin yakalandı, 689 PKK’lı etkisiz hale getirildi. PKK operasyonlarında toplamda 8 bin 477 kişi gözaltına alındı, 2 bin 603’ünün tutuklandı. Bu örgütlere lojistik ve finans kaynağı desteği verdiği tespit edilmiş 79 belediyeye görevlendirme yapılmış, son beş ayda 126 eylem engellenmiştir. Bunların içerisinde patlayıcı, canlı bomba, bombalı araç eylemleri de mevcuttur. Aslında listemiz çok daha uzun. Bu gücün daha da artması için Bakanlığımız tarafından 11 bin polis, 28 bin 550 jandarma, 635 sahil güvenlik, 21 bin 716 güvenlik korucusu alımı devam etmektedir." dedi.

 

Öne Çıkanlar