'15 Temmuz darbesinin failidir' demişti: Soylu, BAE'de Al Nahyan ile görüştü

'15 Temmuz darbesinin failidir' demişti: Soylu, BAE'de Al Nahyan ile görüştü
BAE ziyareti kapsamında Abu Dabi'de bulunan Soylu, BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Al Nahyan ile görüştü. Görüşmede "iki ülke arasında güvenlik işbirliğini artırma kararı alındığı" belirtildi.

Artı Gerçek- Eesmi temaslarda bulunmak üzere Abu Dabi'de bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Saif bin Zayed Al Nahyan ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülkenin güvenlik alanında yapabileceği ortak çalışmalar değerlendirildi. İki bakanın görüşmesinde "Ortak Stratejik Güvenlik Diyaloğu (OSGD)" mekanizması kurulması kararı çıktı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçiliği'ni ziyaret eden Soylu, burada BAE ziyareti ve OSGD oluşturulması kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Al Nahyan ile verimli ve güvenlik konusunda işbirliğini kuvvetlendirici bir görüşme gerçekleştirdiklerini" söyledi.

Soylu, 'OSGD mekanizmasıyla iki ülkenin güvenlik konusundaki işbirliğinin artırılacağını' söyleyerek, "Bu mutabakatla hem Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki vatandaşlarımızın hem de onların Türkiye'deki vatandaşlarının hem güvenliklerini temin eden hem de suç ve suç unsurlarını takip etmeye çalışan bir anlayış ortak bir şekilde değerlendirilecek. Aynı zamanda yetkinliklerimizin de birbirimizle paylaşılması sağlanacak" dedi.

'SINIR AŞAN SUÇLARLA MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRECEK'

Bu mekanizmanın sınır aşan suçlarla mücadeleyi de güçlendireceğini savunan Soylu, "Kaçakçılık, organize suçlar gibi birçok alanda hem bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübeleri hem de iki ülkenin alacağı tedbirlerde birbirine gösterebilecekleri örnekleri paylaşabileceğimiz bir anlayış geliştirmeye çalıştık. Zaten şu anda yürüyen bir güvenlik işbirliği anlaşması sürecimiz var. İnşallah onu da en yakın zamanda bir vesileyle tamamlamış, bitirmiş olacağız" dedi.

'15 TEMMUZ'UN FİNANSÖRÜ' DEMİŞTİ

Soylu başta olmak üzere AKP çevrelerinde, BAE, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin finansörü olarak görülüyordu.

Süleyman Soylu 19 Mayıs 2021'de katıldığı yayında, "BAE, ABD ile birlikte 15 Temmuz darbesinin failidir. Bugün Cumhurbaşkanımızı anti-semitizm ile suçlayanlar, 15 Temmuz’u yapanları ABD’de saklıyorlar, ortakları da Birleşik Arap Emirlikleri’nde. Bu söylemler için bir sipariş verilmiş, anlaşılmıyor mu? Yalan ve iftira ile Türkiye iktidarını yıpratmak istiyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

SEDAT PEKER GÜNDEMDE Mİ?

Organize suç örgütü liderliğinden hakkında arama kararı çıkarılan Sedat Peker'in Birleşik Arap Emirlikleri'nde olduğu biliniyor. Soylu'nun BAE'ye gidip mevkidaşı ile görüşmesi Peker'in Türkiye'ye getirilmesi konusunun görüşülmüş olabileceğini gündeme getirdi ancak bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar