1'inci Mezopotamya Gastronomi Zirvesi Diyarbakır'da başladı

1'inci Mezopotamya Gastronomi Zirvesi Diyarbakır'da başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 1'inci Mezopotamya Gastronomi Zirvesi başladı. Zirvedeki etkinlikler üç gün sürecek.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın (DTSO) ev sahipliğinde düzenlenen 1'inci Mezopotamya Gastronomi Zirvesi bugün başladı. Zirveye Amerika, Almanya, İtalya ve Beyrut’tan araştırmacılar, uluslararası kuruluşlardan, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden ve sivil toplum örgütlerinden uzmanlar katıldı.

'AMACIMIZ MEZOPOTAMYA MUTFAĞINI TANITMAK'

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, son beş yılda gerçekleştirdikleri çalışmaların kentin kalkınmasına odaklandığına söyledi. Kaya, "Diyarbakır menşeli ürünler farklı uygarlık ve halkların mirası sayesinde var olmuştur. Turizm artık gezip görmekten ibaret değildir. Deneyimlemek, hissetmek ve tatmaktır. Bu düsturla beş yıldır çalışıyoruz. Bugüne kadar 51 ürünümüz coğrafi tescil belgesi almış durumda. Gastroinovasyon bunun için önemlidir. Yer olarak Hevsel Bahçeleri ve Tarihi Surlar ile iç içe bir yerde bulunan Gastroinovasyon Merkezimizde bize farklı yaklaşımlar sunarak, farklı işbirliği ile Mezopotamya mutfağımızı tanıtmak asıl amacımızdır" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-11-09-at-16-43-57.jpeg

'İNSANLIĞIN DİYARBAKIR'DAN ÖĞRENECEK ÇOK ŞEYİ VAR'

Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır, çoğulcu bir kültürel yapıyı binlerce yıl bir arada yaşatabilen bir şehir. Şehrin mimarisi birlikteliğe hizmet ediyor. Mimarinin sosyal barış fonksiyonu barındırdığını Diyarbakır'da öğrendim. Ermeni, Arap, Kürt veya Türk bir sokakta yaşardı. Daracık sokaklarda birbirine bitişik evlerde zenginlik bir teşhir amacı değildir. Bütün kapılar aynı tevazuya sahipti. Kapitalist tahakkümün yaşam biçimi yoktu. İnsanlığın Diyarbakır'dan öğreneceği çok şey var” dedi.

whatsapp-image-2023-11-09-at-16-44-23.jpeg

'GASTRONOMİ POLİTİKTİR'

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden Prof. Dr. Zafer Yenal da “Yerel ve kırsal kalkınma bağlamında gastronomi” başlıklı sunumunda, gastronominin ortaya çıkışını ve tarihsel gelişimini anlattı. Yenal, "Gastronomi üzerine bir şeyler yazılan ve düşünülen bir olgudur. Edebiyatta da yer alır. Dahası kamusal alanda da görünür olmasıyla aslında politiktir diyebiliriz. Yemeği konuşmak aynı zamanda siyaseti ve politikayı da konuşmak demektir" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-11-09-at-16-44-48.jpeg

1. Mezopotamya Gastronomi Zirvesi, 11 Kasım'a kadar sürecek.

Öne Çıkanlar