29 yıl önce kaybedilen Tekdağ ve Yetişen’in akıbetleri soruldu

29 yıl önce kaybedilen Tekdağ ve Yetişen’in akıbetleri soruldu
Yayınlanma:
A+ A-
Kayıp yakınları, Diyarbakır ve Batman’da eylemlerini sürdürdü. Eylemde 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan Ali Tekdağ ile Ahmet Yetişen’in akıbetleri soruldu.

Artı Gerçek - Diyarbakır ve Batman’da "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" şiarıyla gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sorup, faillerin yargılanmasını istemeye devam eden kayıp yakınları, bu hafta da eylemlerini sürdürdü.

DİYARBAKIR

Kayıp yakınları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi yöneticileri ile birlikte Koşuyolu Parkı'nda bulunan Yaşam Hakkı Anıtı önünde 770'inci kez bir araya geldi. Eylemde aileler kayıplarının fotoğraflarını taşıdı. Bu haftaki eylemde 13 Kasım 1994'te gözaltında kaybettirilen Ali Tekdağ'ın akıbeti soruldu. Eylemde Tekdağ'ın eşi Hatice Tekdağ ile kardeşi İffet Mutaş da yer aldı.

‘DEVLETİN BASKI VE TEHDİTLERİNE MARUZ KALIR’

Tekdağ'ın kaybedilme hikâyesini İHD Şube Yönetim Kurulu üyesi Jiyan Ormanlı paylaştı. Evli ve yedi çocuk babası Tekdağ'ın, Amed merkezde pastane işletmecisi olduğunu söyleyen Ormanlı, "1982'de Demokrasi Partisi (DEP) üyesi olan Ali Tekdağ, 'örgüt üyesi olma' iddiasıyla gözaltına alınarak, sıkıyönetim komutanlığına bağlı Diyarbakır 5 No’lu Hapishanesinde tutulur. Uzun süre tutuklu kalan Tekdağ, 1985'te tahliye olur. Sürekli bir şekilde evi basılan ve takip edilen Tekdağ, ailesi ile birlikte İzmir'e taşınır. Ancak belli bir süre sonra tekrar Diyarbakır’a döner. Yine devletin baskı ve tehditlerine maruz kalır" dedi.

KARDEŞİ FAİLİ MEÇHUL CİNAYETE KURBAN GİTTİ

Ali Tekdağ'ın kardeşi Mehmet Tekdağ'ın da 12 Şubat 1993'te faili meçhul saldırı sonucu katledildiğini hatırlatan Ormanlı, "Ali Tekdağ, hapishaneden tahliye olduğu 1985 yılından kaybettirildiği 1994 yılına kadar 19 kez gözaltına alınır. Birçok gözaltı sırasında ağır işkencelere maruz kalır. 13 Kasım 1994 tarihinde eşi Hatice Tekdağ ile alışveriş yapmak üzere gittiği Dağkapı semtinde gözaltına alınan Ali Tekdağ'dan bir daha haber alınamaz" diye belirtti.

BATMAN

Batman’da da İHD ve kayıp yakınları, eylemlerinin 606’ıncı haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya geldi. "Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartının açıldığı eylemde, kayıpların fotoğrafları taşındı. Eyleme kayıp yakınları, insan hakları savunucuları, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Êlih Şubesi üyeleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) şubesi yöneticileri, HEDEP, DBP il örgütleri katıldı.

OĞLUYLA BİRLİKTE GÖZALTINA ALINDILAR

Bu haftaki eylemde 13 Kasım 1994 tarihinde Batman’daki evinden gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Ahmet Yetişen’in akıbeti soruldu. Yetişen’in kaybedilme hikayesini İHD Batman Şube Eşbaşkanı Ahmet Şiray okudu. Yetişen’in hikayesi şöyle:

“13 Kasım 1994 tarihinde saat 19.00 sularında ve 23.00 sularında askerler, polisler ve köy korucuları Ahmet Yetişen’ in evine baskın yaptılar. Ahmet’i orada bulamayan güvenlik güçleri, oğlu Hanifi’ yi alarak, H.S. ve N.G.’ nin evine gittiler. N.G.’ nin evinde bulunan Ahmet’i de alarak hepsini Batman Komando Tabur Komutanlığı’ na götürdüler. Hanifi ertesi gün serbest bırakıldı. O günden itibaren Ahmet'ten haber alınamadı.

JANDARMA BİLGİSİ OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

23 Mart 1995 tarihinde Ahmet’in akrabaları, aralarında Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’nin de olduğu birçok makama başvurarak, Ahmet’in zorla kaybedildiğini bildirdiler. 30 Eylül 1998 tarihinde eşi Türkan, Ahmet’in gözaltına alınması ve zorla kaybedilmesinden sorumlu kişilerin cezalandırılması için Batman Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu. Dosya 1998/2650 hazırlık numarasıyla açıldı. Aynı gün savcı ve Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Birimi’nde (TMB) görevli polisler tarafından ifadesi alındı. Batman TMB, gözaltı kayıtlarında Ahmet Yetişen’ in bulunmadığını, kendisinin 23 Ekim 1996 tarihinden beri PKK üyesi olarak arandığını belirtti. Batman Jandarma Komutanlığı da Ahmet ile ilgili kayıtlarında bir bilgi olmadığını belirtti.

İKİ DOSYA BİRLEŞTİRİLDİ

19 Şubat ve 25 Nisan 1999 tarihlerinde Ahmet için daimi arama kararı çıkartıldı, 29 Mart 2001 tarihinde savcı tekrar bir arama kararı çıkarttı. 3 Aralık 2003 tarihinde YAKAY-DER İstanbul Fatih Savcılığına aralarında Ahmet’in de bulunduğu 160 kayıp kişi hakkında başvuruda bulundu. Fatih Savcılığı dosyayı Batman Savcılığı’na gönderdi ve burada 2003/4131 hazırlık numarasıyla ikinci bir soruşturma açıldı. 22 Ocak 2004 tarihinde iki dosya birleştirildi.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Hanifi birkaç kez daha Batman Savcılığı’na babasının zorla kaybedilmesinden sorumlu kişilerin bulunması ve cezalandırılması için başvuruda bulundu. Ancak bir sonuç alamadı. Batman Savcılığı'ndaki soruşturma halen sürmektedir. 12 Mayıs 2006 tarihinde Ahmet Yetişen’ in ailesinin, AİHM’ e yapmış olduğu başvuru sonucunda AİHM, başvurunun altı ay kuralına uyulmayarak geç yapıldığını ifade ederek kabul edilmezlik kararı verdi.”(MA)

Öne Çıkanlar