30 yılın ardından gelen özgürlük: Murat Eser ve Orhan Can tahliye oldu

30 yılın ardından gelen özgürlük: Murat Eser ve Orhan Can tahliye oldu
Karakoçan ve Rize cezaevlerinde tutulan 30 yıllık mahpuslar Murat Eser ve Orhan Can tahliye oldu. Eser ve Can cezaevi çıkışında coşkuyla karşılandı.

Artı Gerçek - Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde bulunan Karakoçan K-1 Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık mahpus Murat Eser tahliye oldu. Eser’i, cezaevi önünde ailesinin yanı sıra, MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği ( TUAY-DER), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dep ilçe üyeleri ve çok sayıda kişi karşıladı.

Kendisini karşılamaya gelenlerle selamlaşması ardından Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine gelen Eser, “Gerçek bir özgürlük olmadığı için bireysel bir özgürlüğün anlamı yoktur. Bireysel olarak 30 yılın ardından halk ile buluşmak önemli. 30 yıl öncesi ile şimdi arasında önemli bir fark yok, gerçek özgürlük sağlanmadığı için sevinemiyorum” dedi.

ESER HAKKINDA

Siyasi gerekçelerle 1994 yılından bu yana mahpus olan Murat Eser, Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde gözaltına alındı. Eser, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “devletin birliği bütünlüğü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Eser, cezaevi süreci boyunca Diyarbakır, Gümüşhane, Amasya, Trabzon, Elazığ cezaevlerinde kaldı.

CAN AİLESİ TARAFINDAN KARŞILANDI

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık mahpus Orhan Can da tahliye oldu. İnfazın tamamlanması ardından tahliye olan Can ailesi tarafından karşılandı. Can ardından Diyarbakır'a geldi.

1994 yılında Mersin’de tutuklanan ve Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanan Can’a, müebbet hapis cezası verildi. Can, sırasıyla Diyarbakır, Adıyaman, Batman, İzmir, Siverek, Urfa cezaevlerinde tutuldu. (MA)

Öne Çıkanlar