30 yıllık mahpus için tahliye gününü 6 ay erteleme kararı

30 yıllık mahpus için tahliye gününü 6 ay erteleme kararı
Tutuklu Ahmet Taş, 30 yıl sonra bugün cezaevinden çıkacağını dün ailesine bildirdi. Aile ve dernek temsilcileri, Taş'ı karşılamak için Şakran Cezaevi önüne gitti. Bu sırada Cezaevi Gözlem Kurulu Taş'a tahliyenin 6 ay ertelendiğini açıkladı.

Artı Gerçek - Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1992 yılında tutuklanarak müebbet hapis cezası verilen 48 yaşındaki Ahmet Taş, infazının tamamlanması üzerine bugün tahliye edilecekken, Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi idaresi son anda 6 ay erteleme kararı verdi.

Dün ailesini telefonla arayan Taş, 31 Ekim’de tahliye olacağını bildirdi. Taş ailesi fertleri bulundukları İstanbul’da hazırlıklar yaparak Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER) yöneticileriyle birlikte bugün Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi önüne geldi.

'ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ YAKINDIR'

Aile ve dernek yöneticileri, Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi önünde beklerken, Cezaevi İdari Gözlem Kurulu (İGK), infazı 6 ay ertelendiği kararını Taş’a tebliğ etti. Kararın öğrenilmesi üzerine Taş'a verilmek üzere hazırlanan çiçekler ise annesi Şaha Taş'a verildi.

Taş, tahliyesinin ertelendiğini telefonla arayarak, ailesine bildirdi. Ailesinin üzülmemesi gerektiğini belirten Ahmet Taş, yaşananların hukuksuz olduğunu söyledi. Taş, devamında şunları söyledi: “Şu an cezaevi önünde bekleyen ailem benim küçük ailemdir. Önemli olan bütün halkımızın mutlu olmasıdır. Sevinçleri yarım kaldı. Ancak sevinç de bütünlüklü olur. Temel amacımız toplumsal barışın, mutluluğun yaşanmasıdır. Amacımız bütün ailelerin mutlu olmasıdır. Özgürlüğümüz yakındır. Bunu da mücadele ederek sağlayacağız” dedi.

'İNFAZ YAKMALAR HUKUKSUZDUR'

Daha sonra konuşan Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER) Eşbakanı Nilay Güleser de, 30 yıllık tutuklu Taş’ı karşılamak üzere cezaevi önüne geldiklerini ifade etti. Güleser, “Ahmet Taş, dün ailesini telefonla arayarak sabah saat 11.00’de çıkacağını söylüyor. Aile İstanbul’dan beş araçla karşılamaya geliyor. Ancak Ahmet Taş Cezaevi İdari Gözlem kurulu tarafından infazı 6 ay erteleniyor. Gözlem kurullarının vermiş olduğu bu kararın hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyor, buna karşı demokratik mücadelemizi her alanda sürdürmeye devam edeceğiz. Bir an önce bu hukuksuzluğa son verilmeli, infazı ertelenen, hasta ve cezası biten tutsakların derhal bırakılmasını istiyoruz” dedi.

ANNE TAŞ: OĞLUM ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞACAK

Ahmet Taş'ın annesi Şaha Taş da, oğlunun cezası bitmesine rağmen serbest bırakılmamasına tepki göstererek, yapılanın doğru olmadığını, yaşananların da geride kalacağını ve oğlunun serbest bırakılıp özgürlüğüne kavuşacağını sözlerine ekledi. (MA)

Öne Çıkanlar