41 işçinin öldüğü maden faciasındaki karanlık noktalar: 'Kayıtta olmayan 6 dakikada' neler oldu?

41 işçinin öldüğü maden faciasındaki karanlık noktalar: 'Kayıtta olmayan 6 dakikada' neler oldu?
Yayınlanma:
A+ A-
Patlama günü saat 18.05’te ortamdaki metan gazı oranı önce yüzde 1.5 olarak ölçüldü ve elektrikler kesildi.18.09’da havadaki gaz oranı yüzde 1.69’a yükseldi. Patlamanın yaşandığı 18.15 kadar olan sürede geçen 6 dakikada ise kayıt alınmadığı ortaya çıktı.

Artı Gerçek-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AKP MKYK ve TBMM’de maden faciasının yaşandığı günü yaşananları anlattı. Dönmez, yapılan ölçümleri tek tek sıralarken saat 18.09 ile patlamanın meydana geldiği saat 18.15 arasında yaşananlara ilişkin veri paylaşmadı. 41 madencinin ölmesine mal olan “o altı dakikada ne olduğu” bilinmiyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre olayın meydana geldiği gün, saat 18.05’te, ortamdaki metan gazı oranı önce yüzde 1.5 olarak ölçüldü. Ardından ocakta elektrikler kesildi. 18.09’da ise havadaki gaz oranı yüzde 1.69’a yükseldi. Bu saatten sonra da “hiçbir kayıt alınamadı”. 18.15’te ise patlama yaşandı. “o 6 dakikada ne olduğu” soruşturma kapsamında tespit edilmeye çalışılıyor.

ELEKTRİKLİ AYGITLARIN GERİLİMİNİN DERHAL KESİLMESİ GEREKİYOR

41 işçinin öldüğü maden patlamasına dair Bakan Dönmez’in verdiği bilgilere göre ortamdaki metan gazı oranı, saat 18.05 civarında yüzde 1.5 seviyesine ulaştı ve elektrikler kesildi.

Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre, “genel havasındaki metan oranı yüzde 1.5’i geçen yerlerdeki iletkenlerin ve elektrikli aygıtların geriliminin derhal kesilmesi ve şartlar düzelmedikçe verilmemesi” gerekiyor. Ancak bu noktadan sonra “elektrik akımının geri verilip verilmediği” ise başlatılan soruşturma kapsamında incelemeye alındı.

‘YÜZDE 2’DE TAHLİYE OLMALI’

Dönmez, saat 18.09’da ise son kaydın alındığını, ortamdaki metan gazı oranının da yüzde 1.69 ölçüldüğünü açıklayarak şu bilgileri paylaştı:

“İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre yüzde 1 oranında metan bulunması durumunda, patlatma yapılmaz. Yüzde 1.5 metan varsa emniyet amaçlı elektrik kesilir. Yüzde 2 metan varsa tahliye edilir. Gaz izleme sensörleriyle gaz, belirli değerlerin üzerine çıktığında sesli ve ışıklı uyarı verilir.”

Madende saat 18.09’dan sonra hiçbir kayıt alınamaması, “madencilerin tahliyesi için gereken yüzde 2’lik metan gazı oranının sistemlerde hiç görülmediği” ortaya çıktı. Bu durumda, başlatılan soruşturma kapsamında, “yüzde 2 oranına ulaşılıp ulaşılamadığı ölçülemediği için madencilerin tahliye emrinin verilip verilemediğinin” değerlendirildiği belirtiliyor.

METAN GAZI SEVİYESİ YÜZDE 2’YE ÇIKTI MI?

Öte yandan soruşturma kapsamında, “Bir önceki vardiya 3 saat önce mi paydos etti? Madendeki tadilat, sendika seçimleri nedeniyle mi ertelendi? Maden ocağında son zamanlarda hiç metan gazı seviyesi yüzde 2’ye çıktı mı? Metan gazı yüksek olmasına rağmen çalışma yapıldı mı? Yapıldı ise bunda kimin inisiyatifi var” sorularının da yanıtı aranıyor.(Kaynak)

Öne Çıkanlar