42 yıl önce idam edilen Erdal Eren anılıyor

42 yıl önce idam edilen Erdal Eren anılıyor
12 Eylül askeri darbesine karşı direnişin simge isimlerinden 17 yaşındaki Erdal Eren, idam edilmesinin 42'nci yılında anılıyor. Kenan Evren'in "Aslamayalım da besleyelim mi" dediği liseli devrimci Erdal Eren, yaşı büyütülerek idam edilmişti.

Fotoğraf: (Savaş Ay)

Artı Grçek- Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 25 Eylül 1964’te dünyaya gelen 17 yaşındaki Erdal Eren'in yaşı büyütülerek 12 Eylül cuntası tarafından idam edilmesinin üzerinden 42 yıl geçti.

Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi olan Eren, Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD) üyesiydi.

ODTÜ Öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 akşamı Ankara’nın Yukarı Ayrancı semtinde, duvara yazı yazarken, dönemin MHP’li Bakanı Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından öldürülmüştü. Olayın duyulmasının ardından ODTÜ’lüler 2 Şubat 1980’de Sinan Suner’in öldürüldüğü Ayrancı Hoşdere Caddesi’nde eylem düzenledi. Yapılan protestoya cunta askerleri müdahale etti ve çıkan çatışmada Er Zekeriya Önge öldü. Er Önge’yi Erdal Eren’in vurduğu iddia edilerek Erdal Eren gözaltına alındı daha sonra Mamak Askeri Cezaevine konuldu.

KENAN EVREN 'ASMAYALIM DA BESLEYELİM Mİ' DEMİŞTİ

Erdal Eren, 19 Mart 1980’de idama mahkum edildi.

Eren, Kenan Evren’in “Asmayalım da besleyelim mi?” talimatı doğrultusunda da 13 Aralık 1980’de Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde idam edildi.

GAZETECİLER SAVAŞ AY VE EMİN ÇÖLAŞAN İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Erdal idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan'a, 'avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18'den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını' söyledi. İdam kararı verilen Erdal Eren'in 17 olan yaşı bir gün içinde 18 olarak büyütüldü ve sonrasında hemen idam edildi.

ERKAN KOCA VE SİNAN SUNER İLE BİRLİKTE ANILIYOR

Erdal Eren'in idam haberini duyan yoldaşları protestolar düzenledi. O protestoda gözaltına alınan lise öğrencisi Ercan Koca da 16 Aralık’ta polis işkencesinde öldürüldü. Erdal Eren, her yıl Sinan Suner ve Ercan Koca ile birlikte anılıyor.

ERDAL EREN İÇİN BESTELENEN ŞARKILAR

Erdal Eren'in ölümünün ardından çok sayıda şarkı bestelendi. Sözleri Aysel Gürel'e, bestesi Onno Tunç'a ait olan Sezen Aksu'nun 'Son Bakış' şarkısının da aralarında olduğu bazı şarkılar şöyle:

Grup Yorum - Büyü

(Gülten Akın'ın şiiri, Grup Yorum tarafından bestelendi.)

Teoman - İki çocuk

(Teoman, Erdal Eren ile akraba olduğunu açıklamıştı.)

Teoman - On yedi

Edip akbayram - Metris'in önü

Mor ve Ötesi - Darbe

Ahmet Kaya - Yaşamadın Sen

Gına - Kırmızı Halı

Saian - Suç

Ali Ekber Eren - Ankara adı kara

Ümmüşen - Nenni

(HABER MERKEZİ)3

Öne Çıkanlar