5 Haziran Aileleri İnisiyatifi: O düğmeye basanlar hala iktidar içinde varlıklarını sürdürüyor

5 Haziran Aileleri İnisiyatifi: O düğmeye basanlar hala iktidar içinde varlıklarını sürdürüyor
5 Haziran Aileleri İnisiyatifi, 2015’te IŞİD tarafından HDP’nin Diyarbakır mitingine yapılan bombalı saldırıya dair “İktidarın bugün kurumsallaştırılmak istediği faşizmin adımlarıydı” diyerek, "İstedikleri sonuca asla ulaşamayacaklar" mesajı verdi.

Artı Gerçek - 5 Haziran Aileleri İnisiyatifi, Diyarbakır'da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirdiği “Büyük İnsanlık Mitingine” yönelik IŞİD'in bombalı saldırısının sekizinci yıl dönümünde, saldırının yapıldığı yerde basın açıklaması gerçekleştirdi. Saldırıda öldürülenlerin yakınları, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Newroz Uysal, DBP, HDP ve Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklama öncesi, bombalı saldırının yapıldığı alana kırmızı güller bırakıldı. “Hun nahên ji bîr kirin” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Şehît Namirin” sloganları atıldı.

'KÜRTLER FAŞİZME TESLİM OLMAYACAK'

IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu beş arkadaşlarının öldürüldüğünü hatırlatan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, yüzlerce kişinin ise yaralandığı belirtti. Yaşanan bombalı saldırıların barışa yönelik saldırılar olduğunu ifade eden Atasoy, şöyle konuştu:

“Halkı korku hegemonyası ile baskı altına almaya başladı. Silsileler şeklinde süren bombalı saldırılarda yüzlerce arkadaşımız katledildi. Bugün kurumsallaştırmaya çalıştıkları faşist ve kirli düzen içindi o gün saldırıları düzenlediler. Bu katliamın arkasındakileri ne yazık ki yargılamadılar. Daha karanlık günlerle bu halkı teslim almaya çalışıyorlar. Ama unutmasınlar; Kürt halkı bir kez daha 14 Mayıs’ta faşizme teslim olmayacağını gösterdi. Bizler yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz.”

‘ÖLEN BİZ ÖLDÜREN ONLAR’

Patlamada ölen Necati Kurul’un abisi Hayati Kurul, patlamadan önceki süreçte herkesin barış talebinin olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“O gün burada barış talebi olanların içinde bombalı saldırı gerçekleştirenler, barışın ne olduğunda bilmiyorlardı. Bu topraklara ölümü reva görmüşler. 5 Haziran, Suruç ve Ankara Katliamlarının failleri daha yargılamadan, bakanları ve hükümetiyle bizleri ‘terörist’ ilan ediyorlar. Ölen biz öldüren onlar ama bizler terörist oluyor. Bizler bunları kabul etmiyoruz.”

'İSTEDİKLERİ SONUCA ASLA ULAŞAMAYACAKLAR'

5 Haziran bombalı saldırısı ile Kürt halkı ve kadınlar başta olmak üzere tüm muhaliflere dönük saldırıların artmaya başladığını söyleyen Adalet Kaya’da, “O gün o düğmeye basanlar hala bu ülkede AKP ve MHP iktidarının içerisinde varlıklarını sürdürüyorlar. Bu iktidar içerisinde bu ülkeyi yönetiyorlar. Ama bizler, mücadelemizden asla vazgeçmedik. İstedikleri sonuca asla ulaşamayacaklar. Barış, eşitlik özgürlük ve demokratik zemini yaratana kadar mücadelemiz sürecek. Yaşamını yitiren arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz” dedi. (MA)

Öne Çıkanlar