5 Haziran patlamasında beraat veren hakim HSK’ya şikayet edildi

5 Haziran patlamasında beraat veren hakim HSK’ya şikayet edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır Barosu, 5 Haziran 2015’te İstasyon Meydanı’nda yapılan bombalı saldırıda 14 polise beraat veren hakim Gülsüm Akkoyun’u, HSK’ya şikayet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 5 Haziran 2015‘te yapılan mitinge yönelik bombalı saldırıya ilişkin görülen davada, 14 polis hakkında beraat kararı verilmişti. Diyarbakır Barosu ve patlamada yaralanan 5 kişi ile avukatları Nadide Kurul ve Zeynep Işık, Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Gülsüm Akkoyun’u yargılama sırasında yaptığı iş ve işlemlerde "görevi kötüye kullanmak" suçunu işlediği gerekçesiyle Hakim ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etti.

NE OLMUŞTU?

IŞİD’in 5 Haziran 2015’te HDP’nin Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirdiği mitinge 2 ayrı bombalı saldırı düzenlemişti. Saldırıda 5 kişi yaşamını yitirmiş, 210 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyen IŞİD’li Orhan Gönder’in asker kaçağı olduğu, kaldığı otelin kimlik kayıt bilgileriyle ortaya çıkmıştı. Polis sistemine düşen bu bilgiye rağmen Gönder hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştı. Aynı zamanda ailesinin, Gönder’in saldırı düzenleyebileceğine dair polise bildirimde de bulunduğu ortaya çıkmıştı. 

Tüm bilgilere rağmen Gönder, ertesi gün düzenlenen miting alanına 2 bomba bırakmıştı. Bu bombaların bırakılması, çevre güvenliğini sağlayan polis tarafından tespit edilmediği öne sürülmüştü. Bu iki bombanın bırakıldığı alanda, arama tarama faaliyetiyle görevli 14 polis hakkında "ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmaktan" Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme, Kanbi Apaydın, Kerim Karaboğa Mehmet Ali Cirit, İbrahim Yavuz, Ahmet Toğaçar, Dursun Usta, Fatih Dönmez, Hamdi Yenden, Hüseyin Yıldırım ve Mehmet Yasin Özer hakkında beraat kararı vermişti. Mahkeme, Mefaret S., Akın D.,  Ali K. ve Murat D.’ya ise "ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma" suçunun alt sınırı olan 3 ay hapis cezası vermiş, cezada indirime giderek, 2 ay 15 güne düşürerek, ertelemeye gitmişti.

Cezaya karşı yapılan itirazı değerlendiren Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ise "belediyenin gerekli temizliği yapmadığı için bombaların tespit edilemediğini ve sanık polislerin bir kusurlarının bulunmadığına" karar vererek, verilen ceza kararını kaldırmıştı.

Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi ise 21 Haziran 2022’de verdiği kararında, IŞİD’in Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda 5 Haziran 2015'te 5 kişinin katledildiği, 210 kişinin yaralandığı HDP'nin seçim mitingine dönük saldırısında "görevi ihmalden" yargılanan 10 polisin beraat kararına yapılan itirazı esastan reddederek, beraatı onamıştı.