'50 tutuklu koğuş içinde darp edildi'

'50 tutuklu koğuş içinde darp edildi'
Diyarbakır Barosu, işkence haberlerinin geldiği Elazığ Cezaevinde tutuklularla görüştü. Tutukluların anlattığına göre gardiyanlar koğuşlarda kendilerine saldırdı.

Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK-Cezaevlerinden hak ihaleleri haberleri gelmeye devam ediyor. Bu cezaevlerinden biri Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi. Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde gardiyanların 15 tutukluyu darp ettiği, darp sırasında Medeni Kiye adlı tutuklunun bilincini kaybetmesine rağmen hastaneye kaldırılmadığı iddia edildi.  Cezaevinde tutuklu bulunan Mustafa Geylan’ın ağabeyi Fahir Geylan, kardeşinin darp edilen 15 tutuklu arasında bulunduğunu belirterek, cezaevi müdürü ve gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

ELAZIĞ CEZAEVİNDE İNCELEME

Elazığ Cezaevi kampüsü içerisinde bulunan cezaevlerine ilişkin ihlal başvuruları hukukçuları harekete geçirdi. Diyarbakır Baro Başkanı, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Eş Başkanı, Diyarbakır Cezaevi Komisyonundan oluşan bir heyet Elazığ Cezaevi Kampüsünde bulunan 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevleri ile Kadın Cezaevinde bazı mahpuslar ziyaret etti.  İşkence iddialarını tutuklulardan dinledi. Heyet ardından cezaevi idaresi ve cezaevi savcısı ile görüştü.

VÜCUTLARINDA DARP İZLERİ VAR

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonunda basın toplantısı düzenleyen Baro Başkanı Cihan Aydın,  Elazığ Cezaevindeki gözlemlerini paylaştı. Elazığ Cezaevi kampüsü içerisinde bulunan cezaevlerine ilişkin olarak Barolarına bitmek tükenmek bilmeyen hak ihlali başvuruları yapıldığını ifade eden Aydın,"8 Ağustos 2019 tarihinde Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevinde meslektaşlarım ile birlikte bir grup mahpus ile görüşülmüştür. Görüşülen bazı mahpuslar, 4 Ağustos 2019 günü odalarına giren infaz koruma memurları tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Mahpuslar, vücutlarında işkenceye bağlı yoğun ekimozlar, şişlikler olduğunu belirtmelerinin yanı sıra mahpuslardan M.K. ve A.D.’nin avukat görüşme odasında üstünü çıkararak meslektaşımıza darp ve cebir izlerini göstermiştir. Adı geçen mahpusların vücutlarının muhtelif yerlerinde ekimozlar ve şişlikler tespit edilmiştir" dedi.

"50 MAHPUS İŞKENCE GÖRDÜ"

Mahpusların, odalar arasında konuştukları için infaz koruma memurlarının saldırısına uğradığını ifade eden Aydın, şunları söyledi:

"Mahpuslar infaz koruma memurlarının odalarına girerek kendilerine saldırdıklarını belirtmişlerdir. Aynı şekilde B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, C61, C62, C63, C64, C65, C66, C67, C68 ve C69 numaralı odalarda bulunan mahpusların da işkenceye maruz kaldığını belirtmişlerdir. Bu iddialar doğruysa yaklaşık 50 mahpusun işkenceye uğradığı anlamına gelmektedir. Bir mahpus ise cezaevinde ki ağır insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla avukat görüşüne gelmesine rağmen, avukatın sorularını yazılı olarak cevaplamıştır."     

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

"İddialara ilişkin olarak cezaevi müdürü ile görüşme isteğimiz, müdürün izinde olduğu için gerekçesiyle gerçekleşmemiştir. İkinci müdür ise tüm ısrarlarımıza rağmen görüşme talebimizi kabul etmemiştir. Konuyla alakalı olarak Elazığ Cumhuriyet Başsavcıvekili ile görüşülmüş, işkence iddiaları kendisine iletilmiştir. Görüşmede, Başsavcılık işkence iddialarıyla ilgili olarak gerekli yasal işlemleri yapacaklarını belirtmiştir. Mahpusların iddialarına ilişkin olarak Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak suç duyurusunda bulunulmuş, işkenceye gördüğünü iddia eden mahpusların derhal adli tıp kurumuna ya da bir sağlık kuruluşuna sevklerinin yapılması talep edilmiştir."

"CEZAEVİNDE KAPALI DEVRE SİSTEMİ VAR, YETKİLİLER DUYARSIZ""Mahpuslar,gerek bu olayda gerekse de başka meselelerde savcılıklara ve yetkililere yazdıkları dilekçelerin ilgililerine iletilmediğini ya da geç iletildiğini belirtmişlerdir. Cezaevinde tam bir kapalı devre sistem kurulduğunu, şikâyet ve taleplerini yetkililere duyuramadıklarını, gelen yetkilerin ise üstünkörü bir inceleme yaparak ayrıldıklarını belirtmişlerdir. Yetkililerin bu kayıtsız tutumu cezaevindeki hak ihlallerinin artmasına neden olmuştur. "

"İŞKENCEYİ YAPAN FAİLLER ORTAYA ÇIKARTILMALI"

"Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevideki işkence ve kötü muamele iddialarının etkin şekilde soruşturulmasını talep ediyoruz. Bu durumu Adalet Bakanlığına da bildireceğiz, etkin ve adil bir soruşturma için olay tarihinde görevde bulunan idarecilerin ve olaya katıldığından şüphelenilen personelin derhal açığa alınmasını talep edeceğiz. Adli ve idari makamların, görüştüğümüz iki mahpusun vücudundaki tüyler ürperten işkence izlerini önce tespit etmesini; ardından da bu suçu kimlerin işlediğini tespit ederek failleri derhal yargı önüne çıkarmaya davet ediyoruz. Adli tatil ve önümüzdeki bir haftalık sürenin bayram tatili olması bahanesinin ardına saklanıp, işkence izlerinin kaybolması beklenirse işkence suçuna ortak olacaklarını, delilleri karartacaklarını ve suç işleyeceklerini de burada duyurmak istiyoruz."

SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

"İşkence insanlığa karşı suçtur. İşkence yapanlar kadar bu suça göz yumanlar, etkin bir şekilde soruşturmayanlar da bu suçun ortağı olacaklardır. Diyarbakır Barosu olarak bu suçu işleyenlerin ortaya çıkarılması için elimizden gelen her türlü çabayı sarf edeceğiz. Bununla birlikte tüm insan hakları örgütlerini, Adalet Bakanlığını, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünü, baroları, TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri bu insanlığa karşı suç karşısında duyarlılığa davet ediyoruz. Zaman geçirmeden Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevine gidin, mahpusları ziyaret edin ve işkenceye tanıklık edin."

Öne Çıkanlar