54 kişi hâlâ kayıp: Depremde yıkılan Rönesans'ın enkazında arama yapılacak

54 kişi hâlâ kayıp: Depremde yıkılan Rönesans'ın enkazında arama yapılacak
Depremin en çok yıkıma uğrattığı kentlerden olan Hatay'da "Cennetten bir köşe" sloganıyla satılan ve depremde yıkılan Rönesans Rezidans'ta yaşayan 54 kişi hâlâ kayıp. Rezidansın enkazı olduğu iddia edilen alanda arama yapılmasına karar verildi.

Artı Gerçek - Hatay'da, 6 Şubat depremlerinde yüzlerce kişinin öldüğü, 54 kişinin hâlâ kayıp olduğu Rönesans Rezidans'a ait olduğu iddia edilen enkazda arama faaliyetleri başlayacak.

Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinin en büyük yıkıma uğrattığı kentlerden biri olan Hatay’da “Cennetten bir köşe” sloganıyla satılan Rönesans Rezidans’ta bin kişiden fazlası öldü. Rezidansta yaşayan 54 kişi ise hâlâ kayıp. Rezidansın enkazı olduğu iddia edilen alanda arama yapılmasına karar verildi.

duvaR’dan Burcu Özkaya Günaydın'ın haberine göre, depremin ilk günlerinden itibaren rezidansın arama kurtarma çalışmalarında yer alan Mehmet Şirin, enkazdan çıkan hafriyatın 600 metre ileride boş bir alana döküldüğünü iddia etti.

Aksaray’da yaşayan kayıp yakınlarından Suna Öztürk, 26 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında konvoyun arkasından “Benim yavrularımı bulun, ben öldüm” diye seslendi.

Bu olaydan sonra Aksaray Valisi ile görüşen Öztürk, “Vali, bana ne istediğimi sordu. Ben de ‘yavrularımı istiyorum. Ölü ya da sağ. Bir dişini, bir kemiğini istiyorum’ dedim. Vali, benim yanımda Hatay Valisi Mustafa Masatlı’yı aradı. Bana yakın zamanda arama yapılacağını söyledi” diye konuştu.

‘MUTLAKA BİR İZ BULUNACAK’

Polise ifade veren görgü tanığı Mehmet Şirin ise ifadesinde depremden 6-7 gün sonra Rönesans’ta arama-kurtarma çalışmalarının durdurulduğunu, yıkıma geçildiğini, molozların ise en yakın yer olan bu bölgeye atıldığını gördüğünü anlattı. Şirin burada bir çalışma yapılırsa kayıplara dair mutlaka iz bulunacağını söyledi.

Kayıp ailelerinden Cemile İncili, “Biz o bölgede arama yapılmasını istiyoruz, illa bir şey çıkacak oradan. Yangın çıktı, yanmışlardır diyorlar. Ben, ablam, yeğenim aynı odadaydık. Bizim blokta yangın çıkmadı, yere gömüldük. İki gün enkazda kaldım. Ablam ve yeğenimle enkaz altında konuştuk da. Bir yerden sonra zaman, mekân hatırlamıyorum. Ben kurtarıldım, onlara dair hiçbir iz yok” dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar