'6 yaşında çocukla evlenilir' diyen ilahiyatçıdan 'asansörde halvet' fetvası

'6 yaşında çocukla evlenilir' diyen ilahiyatçıdan 'asansörde halvet' fetvası
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 19:32
A+ A-
Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, 'Bir kadınla erkek aynı asansöre binerse halvet olur' dedi

HABER MERKEZİ – Daha önce ‘Altı yaşında evlenilebileceği’ne dair verdiği fetvayla bilinen ilahiyatçı Nurettin Yıldız'ın, şimdi de ‘yabancı bir erkekle kadının asansörde yalnız kalması neticesinde İslam’a göre halvet şartlarının oluşacağı’ şeklinde fetva verdiği ortaya çıktı. 

Sosyal medyada dolaşıma giren videoda Yıldız, asansörle katlar arasında yapılacak yolculukta geçen bir-iki dakikanın ‘halvet’ şartlarının gerçekleşmesi için yeterli olacağı söyledi.

2013 yılında Youtube'a yüklenen videoda Yıldız, "Asansör, bir apartmanın giriş katından sekizinci katına kadar çıkacak olan bir asansör. Halvet ortamı oluşturur mu? Yani yabancı bir erkek ve bir kadın giriş katında bindiler, sekizinci kata kadar çıkacaklar. Görünürde bir dakika, iki dakikayı geçmeyen bir yolculuk bu. Ama dinimizin bu konudaki hassasiyeti açısından bakıldığında… Halvet şartları, yani erkekle kadının kapalı bir ortamda bulunması durumu asansörde oluşmaktadır. Bir asansörün, mesela bir katta kilitlendiğini düşünürsek… Eski asansörlerde olabilen şeyler bunlar. Üç dakika, beş dakika, 10 dakika yardım çağrılıncaya kadar kimsenin izleyemeyeceği bir ortamda yabancı erkekle baş başa kalmış olması demektir kadının" diyor.

‘Halvet’in Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığıysa şöyle: "Birisi veya birileriyle yalnız görüşmek amacıyla içeriye başkasını veya başkalarını almamak."

Öne Çıkanlar