Diyarbakır'da depremde ölenlerin sayısı 42'ye yükseldi

Yayınlanma:
A+ A-
Maraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır'da da şiddetli hissedildi. İlk belirlemelere göre kentte en az 42 kişi öldü. Öğle saatlerinde Maraş'ta meydana gelen 7.6'lık yeni deprem nedeniyle de bazı binalar çöktü.

Remzi Budancir


DİYARBAKIR - Maraş'ın Pazarcık ilçesinde sabah 04.17'de 7.7 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır'da can kaybına neden oldu. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Diyarbakır merkezde sekil, il genelinde de 20 binanın yıkıldığını ve 42 kişinin öldüğünü, 550 kişinin de yaralandığını açıkladı.

AYNI AİLEDEN DÖRT KİŞİ KURTARILDI

Akşam saatlerinde Bağlar ilçesinde aynı aileden dört kişi enkaz altından kurtarıldı.

KURTARMA ÇALIŞMALARI YAPILAN BİNA ÇÖKTÜ

Kurtarma çalışmaları sürerken, saat 13.24'te Maraş Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki bağımsız deprem de kentte yıkıma neden oldu.

Yenişehir Galeria'da hasar gören bir binada arama kurtarma çalışmaları sürerken, yanda bulunan bir bina çöktü. Binanın çökmesinin ardından enkaz altında başka kişilerin kalmasından endişe ediliyor. İkinci deprem nedeniyle enkazdaki kurtarma çalışmalarına geçici olarak ara verildi.

İki depremin ardından, arama kurtarma çalışmaları Tesisler, Galeria, Ofis ve Bağlar başta olmak üzere bir çok noktada sürdü.

Diyarbakır'da Seyrantepe başta olmak üzere birçok mahallede depremle birlikte elektrikler kesildi, telefonlar çekmiyor. Yetkililer, görüşmeleri internet uygulamaları üzerinden yapılması konusunda yarılarda bulundu.

DAĞKAPI MEYDANI TOPLANMA ALANI OLDU

İki büyük deprem sonrasında adliye çevresinde çok sayıda kişi toplanırken, ikinci toplanma adresi de Dağkapı Meydanı oldu. Evlerinden çıkan yurttaşlar Dağkapı Meydanı'nda toplanmaya başladı

KRİZ MASASI KURULDU

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, Diyarbakır'da yıkılan bina sayısının dokuz olduğunu belirtti.

Kriz Masası kurulduğunu duyuran Platform, toplanma alanlarının da belirlendiğini açıkladı. platform yaptığı açıklamada, halkı sağduyuya davet ederek, kurtarma ekiplerini yardımcı olmaya konusunda da uyadı.

Kriz Masası tarafından belirtilen toplanma alanları şöyle:

toplanma-alanlari.jpg

Ayrıntılar Geliyor..

Öne Çıkanlar