Sekiz öğrenciye cinsel istismarda bulunmakla suçlanan okul müdürü zorunlu izne ayrılmış

Sekiz öğrenciye cinsel istismarda bulunmakla suçlanan okul müdürü zorunlu izne ayrılmış
Elazığ’da, sekiz öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla gözaltına alınan lise müdürü G.C., adli kontrol ile serbest bırakıldı. Eğitim Sen Elazığ Şubesi şüphelinin, hakkında idari soruşturmaya bitmeden zorunlu izne ayrıldığını duyurdu.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ - Elazığ’da bulunan bir lisede okuyan kız öğrenci, okul müdürü G.C.’nin kendisini taciz ettiğini öne sürerek CİMER’e şikayette bulundu. Okul müdürü hakkında soruşturma başlatılırken, olay duyulunca sekiz öğrenci daha müdür G.C.’nin kendilerini taciz ettiğini ileri sürerek şikayette bulundu. Eğitim Sen Elazığ Şubesi, soruşturma devam ederken şüpheli müdür yardımcısının zorunlu izne çıktığını ve konuyla ilgili ifadelerin milli eğitim müdürlüğüne halen gönderilmediğini duyurdu.

Eğitim Sen Elazığ Şubesi'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle:

‘ŞÜPHELİNİN OĞLUNUN VALİ YARDIMCISI OLMASI ŞÜPHELERİ DAHA KUVVETLENDİRMEKTEDİR’

Şüpheli müdür yardımcısı hakkında idari soruşturmanın neticelendirilmediğine dikkat çeken Eğitim-Sen Elazığ Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“İlimizde ortaya atılan cinsel saldırı iddialarına ilişkin Şube Yürütme Kurulu olarak ivedi bir şekilde olaya müdahil olunmuş olup il milli eğitim müdürü ile görüşme gerçekleştirilmiştir. ÇİM raporunun savcılıkça milli eğitim müdürlüğüne halen gönderilmemiş olması nedeniyle şüpheli hakkında yapılan idari soruşturma neticelendirilmemiş olup görev yaptığı okuldan zorunlu izne tabi tutulmuştur. Ayrıca şüpheli çıktığı ilk mahkemece de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Adli soruşturmaya gizlilik kararı getirilmesi, çocuk izleme merkezinde alınan ifadelerin milli eğitim müdürlüğüne halen gönderilmemesi ve şüphelinin oğlunun vali yardımcısı olması olaya ilişkin şüpheleri daha kuvvetlendirmektedir. Anayasa’nın 41. maddesi “Devlet, çocukları her türlü istismara ve şiddete karşı koruyucu tedbirleri alır.” hükmüyle devlete yükümlülük getirmiştir. Bu bağlamda öğrencilerimizin güvenli bir yaşam sürmesi ve çocuğun üstün yararı için iddiaların bir an önce değerlendirilmesi, failleri cesaretlendiren, mağduriyetleri derinleştiren politika ve uygulamalardan vazgeçilmesi, çocukların sağlıklı, güvenli koşullarda eğitim alma hakkının sağlanması zorunludur.

Eğitim-Sen Elazığ Şubesi olarak öğrencilerimizin ve ailelerinin yanındayız. Çocuk istismarının meşrulaştırılması anlamına gelecek tüm uygulamaların karşısında olacağımız bilinmelidir. Hiçbir öğrencimizin şiddete, tacize, istismara maruz bırakılmasına asla müsaade etmeyeceğimizi, istismara karşı sessiz kalmayacağımızı, adli ve idari sürecin takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna bildiririz.”

Öne Çıkanlar