81 yaşındaki Makbule Özer, ATK raporuyla tekrar cezaevine girecek

81 yaşındaki Makbule Özer, ATK raporuyla tekrar cezaevine girecek
Adli Tıp Kurumu (ATK), Van'da tutuklanan ve cezası ertelenince serbest bırakılan 81 yaşındaki Makbule Özer hakkında 'Cezaevinde kalabilir' raporu verdi. Özer, pazartesi günü tekrar cezaevine girecek.

Artı Gerçek - Van’ın Edremit ilçesinde “örgüte yardım etmek” iddiasıyla mahkemenin verdiği 2 yıl 1 aylık hapis cezası sonrası 9 Mayıs 2022’de tutuklanan ve cezasının bir yıl ertelenmesi üzerine 7 Eylül 2022’de serbest bırakılan 81 yaşındaki Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde kalabilir” raporu üzerine tekrar cezaevine girecek.

11 Kasım’da ATK tarafından mahkemeye gönderilen yazıda, “Makbule Özer’in mevcut belgeleri ve muayene bulgularına göre halihazırda, R (rehabilitasyon) tipi cezaevi şartlarında kalmasının uygun olduğu, 3 ay sonra gözlem notları ve son durumu gösteren sağlık kurulu raporu ile birlikte muayeneye gönderilmesi sonrasında sorulan hususlar hakkında yeniden değerlendirileceği oy birliği ile karar verildi.”

ATK’nin verdiği bu kararın diğer bölümünde ise, Özer’in tekerlekli sandalye ile muayeneye geldiği, astım, nefes darlığı, diz, ayak, bilek hareketlerinin kısıtlı ve görme kısıtlılığı olduğu notları düşüldü.

Bugün savcılıkla görüşen aileye, Özer’in R tipi cezaevine teslim edilmesi istendi. Aile, bunun üzerine pazartesi günü Özer’i cezaevine teslim edecek.

‘BU HUKUKSUZLUK ARTIK BİTSİN’

Özer’in kızı Naime Özer, “Anneme bölge hastanesinde yüzde 61 engelli raporu verildi. Biz, bu raporları savcılığa gönderdik. Daha sonra annemi Adli Tıp’a götürdük. ATK, R cezaevinde kalmasının uygun olduğuna karar verdi. Bugün adliyeye götürürken bile tekerlikle sandalye ile götürdük. Annem, şu an kendi ihtiyacını karşılayamayacak bir durumda. Geçen yıl kalkıp bir bardak su alabiliyordu ama şu an onu bile yapamıyor. Biz annemizi sırtımızda taşıyoruz. Böyle bir hukuksuzluk olmaz. Tüm dünya annemin nasıl bir durumda olduğunu gördü. Bu hukuksuzluğun artık bitmesini istiyoruz” diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar