9 işçi göçük altında kalmıştı: İliç’te jeoradar üç ay önce alarm verdi

9 işçi göçük altında kalmıştı: İliç’te jeoradar üç ay önce alarm verdi
TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’na sunulan raporda jeoradarlarda 30 Kasım’da hareketlilik başladığı belirtiliyor. Raporda, jeoradarlardaki tespitlerin fark edilmesine karşın iş makinelerinin bölgeden uzaklaştırılmadığı tespiti de yer aldı.

Artı Gerçek - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Erzincan İliç’te dokuz işçinin siyanürlü toprak altında kaldığı altın madenine ilişkin 121 sayfalık rapor hazırladı. Rapor 1 Mayıs öncesi TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’na sunuldu. Raporda, jeoradarların liç yığındaki hareketliliği Kasım 2023’te tespit ettiği ancak önlem alınmadığı belirtildi. Komisyonda söz alan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz “Kaymanın yaşandığı sahada bir başka şirketin oksitli cevheri getirip yığdığını söylemediniz. Bu şirketin adı Kartaltepe Madencilik’tir” dedi

‘ÜÇ AY EVVEL ARTIŞ YÖNÜNDE BİR EĞİLİM GÖSTERDİ’

Cumhuriyet’te yer alan Selda Güneysu haberine göre raporda, yığın liç alanındaki hareketlerin takibi amacıyla konumlandırılmış jeoradar görüş alanının yetersiz olduğu bilgisi paylaşıldı. Bakan yardımcısı Abdullah Tancan, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) de kendi içinde bir inceleme başlattığına dikkat çekerek “Her ne kadar yetersiz olduğunu düşünsek de jeoradar verilerinde yapılan incelemelere göre yığın liçteki yer değiştirme hareketlerinin kazadan yaklaşık üç ay evvel artış yönünde bir eğilim gösterdiğini ve kaza gününe kadar da artarak devam ettiğini açıkça görüyoruz. 30 Kasım’da hareketlilik başlıyor, en son kazanın olduğu saatte maksimum noktaya ulaşıyor” bilgisini paylaştı.

‘ÖNLEM ALINMADI’

Bakan yardımcısı Tancan ayrıca “şevlerin (liç yığınının kaymaması için kurulan yapay eğilim yollarının) de yetersiz olduğu tespitinin yapıldığını” açıkladı. Tancan, MAPEG’in, “Şevlerdeki duyarsızlığın önüne geçilebilmesi yönünde önlemlerin alınmadığı, liç alanı üzerinde depolamanın devam ettirildiği” tespitini de yaptığının altını çizdi.

Raporda, jeoradarlardaki tespitlerin fark edilmesine karşın iş makinelerinin bölgeden uzaklaştırılmadığı ve acil durum planının uygulanmadığı tespiti yer aldı.

‘GİZLENMİŞ VE FELAKETE GİDEN YOLUN TAŞLARI DA BÖYLE DÖŞENMİŞ’

Komisyonda söz alan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da başka bir maden şirketinin İliç’teki liç sahasına toprak yığdığına dikkat çekti. Yavuzyılmaz, “Kaymanın yaşandığı sahada bir başka şirketin oksitli cevheri getirip yığdığını söylemediniz. Bu şirketin adı Kartaltepe Madencilik’tir. Bu bilgi nihai ÇED raporunda da belirtilmiyor. Gizlenmiş ve felakete giden yolun taşları da böyle döşenmiş. Anagold ve Kartaltepe’nin ortakları aynı.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar