Adana Alevi Platformu: Nefret söylemleri son bulmalı

Adana Alevi Platformu: Nefret söylemleri son bulmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Adana Alevi Platformu, Bursa’da Alevilere hakaret eden din dersi öğretmenine tepki göstererek, Alevilere ve inançlarına yönelik hakaret, nefret ve ötekileştirici söylemin son bulmasını istedi.

Artı Gerçek- Adana Alevi Platformu, Bursa’da Hürriyet Anadolu Lisesi’nde Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değil. Aleviler Hz. Ali’yi Hz. Peygamberimizin yerine koyuyor. Çoğu Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunuyor, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşması zinadır” sözlerine tepki gösterdi.

Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Hamit Karaoğullarından tarafından yapılan yazılı açıklamada, Alevilere ve Alevi inancına yönelik hakaret, nefret ve ötekileştirici ifadelerin son bulması istendi.

Karaoğullarından'ın açıklamsında şu ifadeler yer aldı:

'EĞİTİM FAALİYETLERİNE DEVAM ETMEMELİDİR'

“Bu şahsın Alevilere karşı nefret söylemleri çok açık ve net bir insanlık suçudur. Alevi halklarını kin, düşmanlaştırma ve aşağılama suçu işlemiştir. Nefret söyleminde bulunan bir eğitimci, mevcut okulda veya başka bir okula tayin edilerek eğitim faaliyetlerine devam etmemelidir. Başka bir okula tayin edilmesi halinde, nefret dolu düşüncelerini yaymaya devam etme ihtimali her zaman var olacağından bu şahsın görevden derhal uzaklaştırılması gerekir. Toplumsal barışı bozan gerici, yobaz ve düşmanlaştırıcı söylemler halklar ve inançlar arası nefret tohumları atmaktadır. Ahlaktan yoksun birinin böyle bir dersi vermesi düşündürücüdür. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin 'eşitlik ilkesine aykırı' olduğundan kaldırılması gerektiğini gerici, cinsiyetçi ve nefret söylemlerinin tüm halklar ve inançlar arasında son bulmasını umut ediyoruz. İnsana odaklı söylemlerin hakim olacağı, kişilerin inancı, dili ve rengi ile sorgulanmayacağı bir düzen umut ediyoruz.” (MA)

Öne Çıkanlar