Adana'da kedilere bakan cami imamına sürgün

Adana'da görev yaptığı caminin bahçesinde yaralı kedilere bakan cami imamı Remzi Yıldırım sürgün edildi. Hayvanseverler, cami cemaati ve mahalle sakinleri kararı protesto etti.

ADANA - Hayvanseverler Adana'da yaralı kedilere baktığı için sürgün edilen cami imamı için eylem yaptı.

Adana’nın merkez Çukurova ilçesindeki Zeynel Abidin Üçgül Camisi’nde 20 yıldır görev yapan imam Remzi Yıldırım, caminin yanındaki Cumhuriyet Parkı'nda sokak kedilerini kendi imkanlarıyla besliyordu.

Yıldırım, yaralı ve bakıma muhtaç kedileri de caminin bahçesinde bakarak iyileştiriyordu. İmam Yıldırım, caminin müezzini ve Kuran kursu hocasını şikayetiyle müftülük tarafından Mirza Çelebi Mahallesindeki başka bir camiye sürgün edildi.

HAYVANSEVERLER VE CAMİ CEMAATİNDEN EYLEM

Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) ile Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Cumhuriyet Parkı'nda düzenledikleri açıklamayla kararı protesto etti. Cami cemaati ve mahalle sakinleri de hayvan hakları savunucularına destek verdi.

whatsapp-image-2024-04-26-at-16-31-15-2.jpeg

'EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR REZALET'

KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, Remzi Yıldırım'ın 20 yıldır aynı camide görev yaptığını belirterek "Çeşitli iftira ve entrikalar sonucu hayvanlara baktığı için b Sınıfı camiden c sınıfı çok uzak bir camiye gönderildi. Eşi görülmemiş bir rezalet aslında. Konuyu müftülüğü iletmemize rağmen bir sonuç alamadık.

Diyanet İşleri Başkanlığına iletmemize rağmen hâlâ bir çözüm bulamadık. Burada eşiyle birlikte sahipsiz sokak hayvanlarını besleyen, cebinden para harcayan bu merhametli insanların sürgüne gönderilmesi kabul edebileceğimiz bir şey değildir" dedi.

whatsapp-image-2024-04-26-at-16-31-15.jpeg

'BÜYÜK BİR HAKSIZLIĞA İMZA ATILDI'

HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık da "6-7 kediye baktığı için mübarek ramazan ayında ve okullar devam ederken müftülük tarafından cami hocası Remzi Yıldırım’a uyarı cezası verilmesi yetmezmiş gibi çok uzak bir camiye tayin edilmesi kararı çıkıyor ve çok büyük bir haksızlığa imza atılıyor.

Biz bugüne kadar cami hocamızı ve camimizi diğer hocalara örnek olarak gösterdik. Merhamet cezalandırılmamalı. Sayın müftümüze buradan çağrımız bu yanlış kararı geri alın. Hocamız bu ağzı dili olmayan kedilerin önüne iki lokma yemek koymaya devam etsin" diye konuştu.

'AKIL ALMAZ BİR OLAY'

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Meryem Türktekin de "Akıl almaz bir olayla karşı karşıyayız. Remzi Yıldırım kardeşimiz sokak hayvanlarını beslediği için sürgün edilmiştir. Açıkçası bu yönetim anlayışını anlayabilmiş değiliz" dedi

whatsapp-image-2024-04-26-at-16-37-09.jpeg

'KARARI KINIYORUM'

Cami cemaatinden Mehmet Ökmen de "Beş yıldır bu camiye geliyorum. Caminin karşısında esnafım aynı zamanda. Biz cami imamımızdan memnunuz. Sürgün edilme sebebi hayvansever olması, hayvanlara bakıyor olması. Bu nedenle buradan sürdüler. Bunu kınıyorum. Remzi Hocamızın tekrar camimizde görev almasını istiyoruz" diye konuştu.

'HOCAMIZIN ARKASINDAYIZ'

Mahalle sakinlerinden Ayşe Kaya da “Biz haktan yanayız. Allah'ın sessiz kullarına bir lokma ekmek verdiği için Remzi Hocayı sürdüler. Emekli olmadı. Biz onun arkasındayız" dedi.

whatsapp-image-2024-04-26-at-16-31-14.jpeg

'EŞİME İFTİRA ATTILAR'

Cami İmamı Remzi Yıldırım'ın eşi Ayşe Yıldırım da yaşananları şöyle anlattı:

"Biz sokak hayvanlarına bakıyorduk. Kuran kursu hocası bayan bizi şikayet etti. Müftülük bunun kaldırılmasını istedi. Eşimi müftüler tehdit etti. Kaldırıp uzak bir yere kattık kedi yuvalarını. Eşime Kuran kursu hocası ve müezzin iftira attı. Soruşturmada en hafif uyarı cezası aldık. İl Müftüsü kasti olarak ramazanın başında çocuğum okula, etüde giderken Mirza Çelebi Mahallesi’ne gönderdi. Eşim yalakalık yapmadığı için bunu yaptılar.

'Allah bana bu canı verdikçe bu hayvanlara bakarım' dedi. Soruşturmasının gerekçesi hayvanlardı. Bu kez soruşturmanın gerekçesini değiştirdiler. 'İmam küfürbaz, kimse arkasında namaz kılmıyor' diye iftiralar attılar. Eşim savunma verdi. 20 yıldır buradaydık, hiç kimsenin bir şikayeti olmadı. Müezzin, 'can güvenliğim yok' diye şikayet etti. Kötü durumda olan kedilere baktık biz."

Öne Çıkanlar