'İşsizlik verilerinde TÜİK yine İŞKUR'a yakalandı, yarım milyonluk farkın izahı yok'

'İşsizlik verilerinde TÜİK yine İŞKUR'a yakalandı, yarım milyonluk farkın izahı yok'
Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Ağustos 2022 18:13
A+ A-
‘TÜİK’in acemi sihirbazlığı bu ay da kendini ele verdi. Geniş tanımlı ile dar tanımlı işsizlik oranı arasında iki katlık fark var’ diyen CHP’li Ağbaba, İŞKUR verilerindeki farka işaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili ve işçi sendikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı haziran ayı iş gücü verilerini değerlendirdi. CHP’li Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada işsizlik verilerinde TÜİK’in yine İŞKUR’a yakalandığını belirtti. "İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı TÜİK’in resmi işsiz sayısını haziran ayında 27 bin kişilik farkla geçmiş oldu" diyen Ağbaba, ayrıca TÜİK ile İŞKUR verileri arasındaki yıllık işsiz sayısındaki artış farkına dikkat çekerek "İŞKUR’a iş başvurusu yapanları herhalde TÜİK istihdam ediyor. Aradaki yarım milyonluk farkın başka izahı yok" ifadelerini kullanıldı.

Haziran ayı iş gücü istatistiklerini açıklayan TÜİK’e göre işsizlik yüzde 10,3'e gerilerken, haziran ayında işsiz sayısı bir önceki aya göre 136 bin kişi azalarak 3 milyon 541 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Resmi verilere göre bile çift hanelerde devam eden TÜİK’in işsizlik verilerine ilişkin yazılı açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, verileri şöyle değerlendirdi:

"TÜİK’e göre kayıtlı işsiz sayısı Haziran ayında bir önceki aya göre 136 bin kişi azalarak 3 milyon 541 bin kişi oldu. İŞKUR’a göre aynı dönemde kayıtlı işsiz sayısı bir ayda 31 bin kişi artarak 3 milyon 568 bin oldu. Bir başka deyişle kendisine kayıtlı verileri açıklayan İŞKUR’un Haziran ayı işsiz sayısı, ankete dayalı verileri açıklayan TÜİK’in resmi işsiz sayısını geçmiş oldu."

‘ACEMİ SİHİRBAZLIK YİNE KENDİNİ ELE VERDİ’

"TÜİK’in acemi sihirbazlığı bu ayda kendini ele vermiş oldu. Ayrıca yine TÜİK verilerine göre geniş tanımlı işsiz sayısı Haziran ayında yüzde 20,4 olarak açıklandı. Geniş tanımlı işsizlik oranı ile dar tanımlı işsizlik oranı arasında ise tam iki katlık fark oluşmuş durumda."

‘İŞKUR VERİLERİNDEKİ İŞSİZ SAYISI, TÜİK’İN TAM TERSİ’

"TÜİK verilerine göre son bir yılda işsiz sayısındaki artış 30 bin kişi ile sınırlı. 2021 Haziran ayında 3 milyon 511 bin olan resmi işsiz sayısı, Haziran 2022’de 2 milyon 541 bine yükselmiş görünüyor. Lakin İŞKUR verilerinde ise yıllık işsiz sayısındaki artış bunun tam tersi. 2021 Haziran ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 950 bin kişi iken kayıtlı işsiz sayısı Haziran 2022’de 3 milyon 568 bin kişiye yükselmiş olarak görülüyor. İŞKUR verilerine göre son bir yılda kayıtlı işsiz sayısındaki artış 616 bin. Demek ki İŞKUR’A iş başvurusu yapanları TÜİK istihdam etmektedir. Aradaki yarım milyonluk farkın başka izahı yoktur."

 

 

 

 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar