Ahmet Ercan altı ilin deprem riskini açıkladı: Maraş, Kars ve Kastamonu'na 7'nin üzerinde deprem uyarısı

Ahmet Ercan altı ilin deprem riskini açıkladı: Maraş, Kars ve Kastamonu'na 7'nin üzerinde deprem uyarısı
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Övgün Ahmet Ercan, Maraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu ve Kayseri'nin deprem risklerini yorumladı. Ercan, gelecekte bu illerden üçünde 7'nin üzerinde deprem olabileceğini belirtti.

Artı Gerçek - Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan, her gün en büyük depremin yaşanabileceği illeri ve büyüklüklerini paylaşmaya devam ediyor. Ercan, sıraladığı illere bugün altı il daha ekledi. Ercan, Maraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu ve Kayseri'nin deprem risklerini açıkladı.

Ercan, Maraş, Kars ve Kastamonu için 7'nin üzerinde deprem uyarısında bulundu. Bununla birlikte, 6 Şubat depremleriyle sarsılan Maraş'ta uzun süre deprem beklemediğini de ekledi.

'KASTAMONU MERKEZİ GÜVENLİ'

Prof. Dr. Ercan'ın paylaşımı şöyle: "Şu illerde gelecekte görebilecek en büyük deprem; K.Maraş; M7,7, Karabük; <M5,0, Karaman M6,4, Kars M7,0, Kastamonu M7,2, Kayseri M6,7. K.Maraş'ın depremi oldu. Uzun süre bir daha olmayacak. Kastamonu'nun KAK boyunca Tosya depremli, il başkenti güvenli."

Ercan dün de Iğdır'da en fazla 6,5, Isparta'da 7 büyüklüğünde deprem meydana gelebileceğini belirterek şu paylaşımı yapmıştı: "Gelecekte görülebilecek en büyük deprem büyüklüğü; Iğdır M6,5, Isparta M7,0. Sarsıntılardan korunmak için sulak, verimli ovalardaki yapılar kayalık yerlere taşınmalıdır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar