Ahmet Ercan yedi ilin deprem riskini açıkladı: Kilis, Kütahya ve Kocaeli'ne 7 üzerinde deprem uyarısı

Ahmet Ercan yedi ilin deprem riskini açıkladı: Kilis, Kütahya ve Kocaeli'ne 7 üzerinde deprem uyarısı
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Övgün Ahmet Ercan, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir; Kilis, Kocaeli, Konya ve Kütahya'nın deprem risklerini açıkladı. Ercan üç il için 7 üzerinde deprem uyarısı yaparken, "Kocaeli’nin depremi 1999’da oldu. Uzun süre bir daha olmayacak" dedi.

Artı Gerçek - Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan, büyük depremlerin yaşanabileceği illeri sıralamaya devam ediyor. Sıraladığı illere bugün yedi il daha ekleyen Ercan, üç il için 7 ve üzerinde deprem uyarısında bulundu.

Ercan, Kırıkkale ve Kırklareli'nin 5'ten büyük bir depremle karşılaşmayacağını, Kırşehir'in ise en fazla 5,9 büyüklüğündeki bir depreme sahne olacağını belirtti.

Konya'da en fazla 6.3 büyüklüğünde bir deprem olabileceği yazan Ercan, Kilis'te 7, Kütahya'da 7.3, Kocaeli'de ise 7,5 büyüklüğünde depremler olabileceğini aktardı. Ercan, "Kocaeli’nin depremi 1999’da oldu. Uzun süre bir daha olmayacak" notunu da düştü.

Prof. Dr. Ercan'ın paylaşımları şöyle:

"Kütahya ilinin gelecekte görebileceği en büyük deprem; M7,3. Kütahya içi güvenli, ancak Simav, Gediz bölgesi çekinceli.

Şu illerin gelecekte görebileceği en büyük deprem; Kırıkkale; <M5,0, Kırklareli; <M5,0, Kırşehir;<M5,9, Kilis; M7,0, Kocaeli; M7,5, Konya; M6,3. Kocaeli’nin depremi 1999’da oldu. Uzun süre bir daha olmayacak. Konya içinde yıkıcı deprem yok. Kilis Ölüdeniz kırığı etkisinde.

İl başkenti ne demek? İl merkezi demek. İçel ilin adı, Mersin başkenti. Kocaeli il adı, başkenti İzmit. Çoğunda il adı ile başkenti aynı ad. Bilgiler, yalnızca il başkenti için değil, tüm il ile ilçelerini kapsıyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar