Ahmet Nesin: T.C. vatandaşlığından çıkacağım

Ahmet Nesin: T.C. vatandaşlığından çıkacağım
Gazeteci Ahmet Nesin, yarın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkacağını açıkladı. Nesin, Özgür Gündem davasından beraat etmesine rağmen pasaport alamadığını ifade etti.

ARTI GERÇEK - Gazeteci-yazar Ahmet Nesin, yarın vatandaşlıktan çıkacağını açıkladı. Resmi Twitter hesabından paylaşım yapan Nesin, Özgür Gündem Gazetesi’nde 1 günlük genel yayın müdürlüğü yaptığı için tutuklandığını, fakat sonra da beraat etmesine rağmen hâlâ pasaport alamadığını ifade etti.

"Demokratik Faşizm diye yazdığım bu olsa gerek" diyen Nesin, yarın dilekçe vererek vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacağını duyurdu.

'YASAKLARIN NEDENİNİ SORDUĞUMDA YANIT VEREMİYORLAR'

Artı Gerçek yazarı Ahmet Nesin, "Bildiğim kadarıyla sadece Özgür Gündem Gazetesi'nde bir günlük genel yayın müdürlüğü yaptığım için yargılanıyordum. Geçen hafta bu dava beraatle sonuçlanmıştı. Bunun dışında dava olup olmadığını bilmiyorum, zira E-devlet numarası da alamadığım için öğrenemiyorum. Dava bittiği için konsolosluğa tekrar telefonla başvurdum ve hâlâ pasaport yasaklısı olduğum söylendi. 'Neden' diye sorduğumda yanıt olarak sessiz kalıyorlar" diyerek gelinen süreci değerlendirdi.

'HAKKIMDAKİ SORUŞTURMALARI ÖĞRENEMİYORUM'

Nesin sözlerinin devamında, "Bunun dışlında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açtıracağını söylediği bir soruşturma var, o da isim vermeden yazdığım bir yazıma alınmasından kaynaklı. Soruşturma davaya dönüştü mü, onu da öğrenemiyorum. Yani bir vatandaş olarak yasal haklarımı öğrenme hakkım elimden alınmış durumda. Aynı babamın yazdığı 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz' kitabındaki Yaşar gibiyim. 'Yaşar askere gel, tamam. Komutanım teskere alacağım. Olmaz, kimliğin yok.' Bana da 'yargılanacaksın, tamam, ifademi buyrun. Beraat ettim, haklarım, olmaz kimliğin yok. O zaman kimlik ver, o da olmaz, yasak var" diyerek tepkisini dile getirdi.

'KENDİ TİPLERİNDE İSTEDİKLERİ VATANDAŞ OLMAK İSTEMİYORUM'

Nesin devamında, "Peki beni kendi baskıları için 'vatandaş' sayıp, benim özgür haklarım için buna izin vermiyorsan, ben niye vatandaş olarak kalayım ki? Yarın bir dilekçeyle vatandaşlıktan çıkartılmam için başvuracağım. Bunun adı geçen gün yazdığım yazıda saklı, Erdoğan tipi demokratik faşizm" dedi.

Nesin, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı ile birlikte Özgür Gündem’de nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için ‘örgüt propagandası’ndan yargılanmış ve 17 Temmuz 2019’da beraat etmişti. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar