Ahmet Türk Diyarbakır Newroz'unda konuştu: 'Amacımız demokratik cumhuriyeti inşa etmek'

Ahmet Türk Diyarbakır Newroz'unda konuştu: 'Amacımız demokratik cumhuriyeti inşa etmek'
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır'da yapılan Newroz kutlamalarında konuşan Ahmet Türk, "Önümüzdeki seçimlerde demokratik bir cumhuriyeti gerçekleştirmek için sizlerle birlikte mücadelede kararlıyız" dedi.

DİYARBAKIR - Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Diyarbakır'da yapılan Newroz kutlamalarında konuştu. 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerin önemine dikkat çeken Ahmet Türk, "bu seçim demokratik bir cumhuriyeti inşa etmek başlangıcı olan Newroz’la birlikte bir arada birlikte mücadeleyi kararlı bir şekilde götürerek bu faşizmi yıkmaya yönelik çabalarımızı, çalışmalarımızı büyütmek zorundayız" dedi.

Konuşmasına Kürtçe, depremde ölenler için başsağlığı dileyerek başlayan Ahmet Türk şöyle konuştu:

Dilê me bi xem e

Em baş dizanin kawayê hemdem Mazlum Dogan û hevalên de carek din di zindanan de agirê Newrozê pêxistin. Newroz ji bo gelê Kurd rojek gelek bi rûmet e. Em dizanin îro dilê me xem e. Li Maraşê erdhej çêbû. Em dibêjin di erdhejê de kesên ku jiyana xwe ji dest dane em rihma xwedê dixwazin. Serê malbatên me sax be. Îro em di demek guherandinê de di demek girîng de ne. Ez dixwazim çend peyamê xwe bi Tirkî jî binim ziman.

(Çok iyi biliyoruz ki çağdaş Kawa Mazlum Doğan ve arkadaşları cezaevlerinde Newroz ateşini bir kez daha yakmıştı. Newroz, Kürt halkı için çok onurlu bir gündür. Bugün çok üzgünüz. Maraş'ta deprem oldu. Depremde vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailelerimizin başları sağ olsun. Bugün önemli bir değişim dönemindeyiz.)

'KÜRT HALKINA KARŞI YÜRÜTÜLEN SALDIRILARA KARŞI DİRENECEĞİZ'

Bugün Kürt halkının dirilişini ifade eden önemli bir gündür. Newroz özgürlüktür. Geleceğimiz aydınlatan bir gündür. Bu günü coşkuyla kutluyoruz. Bu Newroz’u kutladığımız bir dönemde değişimin, dönüşümün kaçınılmaz olduğu bir dönemdeyiz. Bu dönemde faşizmi yıkmak için mücadeleyi esas alan bir duruşu göstermek zorundayız. Kahrolsun faşizm diyoruz. Tekçi anlayışa karşı halkımızın mücadelesini elbette yükselteceğiz. Bugün o gündür. Önümüzdeki seçimlerde bu faşizmi yıkmak ve yerine demokratik bir cumhuriyeti gerçekleştirmek için sizlerle birlikte mücadelede kararlıyız. Bizim amacımız bugün Kürt halkı üzerinde yürütülen baskıya karşı direnmektir. Kürt halkına düşmanlık eden sadece Bakurê Kurdistan’da değil Başurê Kurdistan’da Rojava’da Kürt halkının geleceğini adeta yok etmek isteyen anlayışa karşı mücadelenin günüdür.

'FAŞİZME KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ'

İşte bu seçim demokratik bir cumhuriyeti inşa etmek başlangıcı olan Newroz’la birlikte bir arada birlikte mücadeleyi kararlı bir şekilde götürerek bu faşizmi yıkmaya yönelik çabalarımızı, çalışmalarımızı büyütmek zorundayız. Evet, buradan tüm Kürt halkına sesleniyorum. Faşizme karşı mücadele ediyoruz. Bugün Kürt halkına düşmanlık eden bu iktidara karşı eğer halen sessiz kalıyorsanız ona destek verenler Kürt halkına adeta düşmanlık ediyor. Bu büyük bir ahlaksızlık olur. Bunu açık bir şekilde dile getirmek istiyorum. Hiçbir Kürdün, bu iktidara oy verme desteklemek gibi bir hakkı yoktur. Evet, sonuçta yeni bir dünyanın yeni bir sistemin inşası için adeta önümüzde parlak bir dönem var. Bugün bu iktidarın yarattığı kaosu ortadan kaldırmak için mücadeleyi güçlü hale getirmek gerekiyor.

BU NEWROZ'U YENİDEN DİRİLİŞİN GÜNÜ OLARAK İLAN EDİYORUZ

Bu Newroz ve bu dönem sayın Öcalan’ın özgürleşme dönemidir. Bunu hep birlikte sağlamak için gece gündüz mücadele etmek zorundayız. Yine Kürt halkına karşı yürütülen baskıcı anlayışa karşı eş genel başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, yine bir çok değerli arkadaşımız Selçuk Mızraklı Gülten Kışanak bu iktidarın Kürt düşmanlığından dolayı bugün zindanlarda. Biz bütün bu yapılanlara karşı eğer birliğimizi güçlü hale getiremezsek eğer bunun hesabını sormazsak yazıklar olsun bize. Eğer bunun kararını bugün vereceğiz. Bu Newroz'u yeniden dirilişin yeniden uyanışın yeniden mücadelenin günü olarak ilan ediyoruz. Buna uygun onurlu bir davranış içinde olacağız.

Sevgili Amedliler değerli halkımız demokratik cumhuriyetin inşası için bugün Kürt halkı önemli bir aktördür. Sayın Öcalan’ın 24 yıldır zindandaki esaretine son vermek zorundayız. Bu dönem özgürleşmenin günü olacaktır. Bu dönem Kürt halkının kendi kaderini belirleme günü olacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Ve bu duygularla hepinizi saygıyla selamlıyorum. Newroz Piroz Be! (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar