Ahmet Türk: Kürtler olmadan hiçbir siyasi adım atılamaz

Ahmet Türk: Kürtler olmadan hiçbir siyasi adım atılamaz
Yayınlanma:
A+ A-
Mardin, ilçe ve köylerinde seçim çalışmaları devam ederken, büro açılışında konuşan siyasetçi Ahmet Türk, 14 Mayıs’taki seçimin tarihi bir seçim olduğunu belirterek, Kürtler olmadan hiçbir siyasi iradenin adım atamayacağını söyledi.

Artı Gerçek - Yeşiller Gelecek Sol Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimler dolayısıyla Mardin, ilçe ve köylerinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yeşil Sol Partisi adayı Beritan Güneş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar ve beraberindeki partililer Yeşilli ilçesinde bulunan seçim bürosunu ziyaret ederek, halkla bir araya geldi.

Artuklu’nun Kayacan Mahallesi’nde Güneş, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, HDP’li Pero Dündar ve beraberindeki partililerin katılımıyla seçim bürosu açılışı gerçekleşti.

Burada konuşan Güneş, seçime az bir sürenin kaldığını hatırlatarak, her yerde seçimin önemine vurgu yaptıklarını bu seçimin sadece Kürt halkı için değil Arap, Süryani, kadın, çocuk ve gençler için de önemli olduğunu söyledi. Özgürlük için herkesin oyunu Yeşil Sol Parti’ye vermesi gerektiğine aktaran Güneş, “Başarı bizim olacak ve seçim günü bizler bayramımızı kutlayacağız. Özgürlük herkese gelecek” dedi.

'BU KİRLİ SİYASETİ YIKMAMIZ LAZIM'

Ardından konuşan Ahmet Türk, seçimin tarihi bir seçim olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kürt halkına düşmanlık yapan herkesin isimlerini tarihte yok olmasını istiyoruz. Kürt halkının geleceği, özgürlüğü ve huzuru için tarihi bir seçimdir. Bugün iki bin Kürt siyasetçi cezaevlerinde tutuklu. Kürt halkına yönelik kirli politikalar devam ediyor. Bu kirli siyaseti yıkmamız lazım. Kürt halkının geleceği için, aydınlanıp demokrasiyi inşa edelim. Kürt halkının geleceği, Kürt halkının mücadelesiyle aydınlanmaktadır. Biz halkımıza ve siyasete inanıyoruz.”

HDP’nin kapatma davası nedeniyle kendi adıyla seçime giremediğini hatırlatan Türk, bundan kaynaklı Yeşil Sol Parti ile seçime girdiklerini şöyle ifade etti:

“Bunu bilmeyenlere ulaşıp anlatmalıyız. Erdoğan'ın kurduğu kirli sisteme karşı Cumhurbaşkanlığı oyumuzu Sayın Kılıçdaroğlu’na vereceğiz. Kürt halkı olmadan hiçbir siyaset adım atamaz. Kürt halkı olmadan mecliste bir şey yapamazlar. Bu nedenle partimizi büyütelim ve meclise gönderelim.”

KIZILTEPE MİTİNGİNE ÇAĞRI

Türk, 5 Mayıs’ta Qoser’de yapılacak olan mitingi hatırlatarak, “Tüm halkımızın bu mitinge katılmasını istiyoruz. Herkes Kürt halkının sesini duysun” çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışı yapıldı.

2’nci seçim bürosunun açıldığı Artuklu’nun Yenişehir Mahallesi’ne ise adaylar Leyla Kaya ve Beritan Güneş, HDP’li Pero Dündar, Yeşil Sol ve HDP il ve ilçe örgütleri ile çok sayıda kişi katıldı. Açılış öncesi halaylar çekilirken, ardından HDP’li Pero Dündar konuştu.

25 Nisan’da ve bugün gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama operasyonlarına da dikkat çeken Dündar, seçim tarihinin belirlenmesinin ardından iktidarın özgür basın, kültür, genç, kadın, avukat ve çalışanlara yönelik operasyonlarına başladığını söyledi. Bu operasyonların seçim çalışmalarının engellenmesine dönük yapıldığına işaret eden Dündar, “Bu operasyonlar iktidarın gidişine yöneliktir. Çünkü biz bu iktidarın gideceğine inanıyoruz. Çünkü biz güç ve başarımıza inanıyoruz. Cumhurbaşkanı yok etme, katletme ve öldürme üzerinden bir karar vererek bu operasyonları yapıyor. Ama bizler bu seçimin iktidarın sonu olacağını söylüyoruz. Kazanan bizler olacağız, mutlaka kazanacağız. Bir yandan operasyonlar yapılırken, bir yandan da bizim çalışmalar devam ediyor. Seçim gününün son dakikasına karda bizler oturmayacağız. Gerekirse bizler avukat, basın ve sanatçı olup çalışmalarımızı da yürütürüz. Bu seçim ülkenin geleceği için bir şanstır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından seçim bürosunun kurdelesi “Direne Direne Kazanacağız” sloganıyla kesildi.

MAZIDAĞI

Tevgera Jinên Azad (TJA) Mazıdağı'nda bulunan Kocakent Mahallesi’nde kadınlarla buluşma gerçekleştirdi. Öte yandan Yeşil Sol Parti adayı Selahattin Ertaş ve beraberindeki partililer de Hindirîs, Tirbikê, Yewrê ve Têznê köylerinde ziyaretler gerçekleştirerek, halkla bir araya geldiler.

DERİK

Dêrîk’de ise Hedreşê ve Qerejdax bölgesindeki köyler ziyaret edildi. Burada gerçekleştirilen buluşmalarda yurttaşlar yöresel kıyafetleriyle katılırken, Yeşil Sol Parti’lileri ise zılgıt ve alkışlarla karşıladı. Karşılama ardından yurttaşlar büyük bir coşkuyla hayal çekerken, buluşma miting havasına dönüştü.

NUSEYBİN

Nisêbîn’in Kertwênê beldesinde de açılan seçim bürosuna Nisêbîn HDP ve Yeşil Sol Parti örgütleri, TJA aktivistlerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Çekilen halaylar ve konuşmaların ardından seçim bürosunun kurdelesi kesildi.

MUŞ

Seçime sayılı günler kala Yeşil Sol Parti Mûş milletvekili adayları ilçelere ayrılarak seçim çalışmalarını hızlandırdı. Vekil adayları Sezai Temelli, Mûş merkez köylerinde, Sümeyye Boz Kop ilçesine bağlı köylerde, Serhat Dursun ise Gimgim köylerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Kop ilçesine bağlı köyleri gezerek halk ile buluşmalar gerçekleştiren Sümeyye Boz, halk tarafından büyük bir coşkuya karşılandı. Köy meydanlarında bir araya gelen yurttaşlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ve yeşil, kırmızı ve sarı puşiler, halaylar ve zılgıtlar eşliğinde heyeti karşıladı. Köylerde konuşma yapan Boz, Yeşil Sol Parti’nin kadın partisi olduğunu ve Jin, Jîyan ve Azadî felsefesiyle alanlarda olduklarına dikkati çekti. Boz, “Kürt kadınları, gençleri ve kanaat önderleri, halkların geleceği için sandığa gidip oyunu kullanmalı. Yeşil Sol’un sesi ve rengi olmalı. 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı oyunu Kılıçdaroğlu’na diğer oylarınızı da Yeşil Sol Parti’ye vererek geleceği hep beraber inşa edeceğiz” dedi.

Serhat Dursun ve Sezai Temelli ise Gimgim ve Mûş merkezde çalışmalarını sürdürdü. Burada esnafla, köylü ve yurttaşlarla bir araya gelen vekiller, krizlerin çözümünün üçüncü yol olduğuna vurgu yaptı.

Çalışmalar aile ziyaretleriyle devam edecek. (MA)

Öne Çıkanlar