Ahmet Ümit Büyükada'daki minibüs eyleminde konuştu: Oy kazanabilirsiniz ama tarih önünde mahkum olursunuz

Ahmet Ümit Büyükada'daki minibüs eyleminde konuştu: Oy kazanabilirsiniz ama tarih önünde mahkum olursunuz
Büyükada'da minibüslere karşı protestolar sürüyor. Adada yaşayanlara destek veren yazar Ahmet Ümit, "Oy kazanabilirsiniz ama tarih önünde mahkum olursunuz" dedi.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) kararıyla Büyükada'da hizmet vermeye başlayan minibüslere adalıların tepkisi sürüyor. Yaklaşık bir haftadır eylem yaparak tepkilerini dile getiren halka yazar Ahmet Ümit de destek verdi.

Adalar’ın tarihi, kültürel ve doğal dokusuna zarar vereceği gerekçesiyle bölge halkı tarafından karşı çıkılan, hatta kullanılmaması için imza toplanan 'azmanbüs' olarak isimlendirilen minibüslerin Adalar’a getirilmesi Adalıları ayağa kaldırdı. Geçtiğimiz günlerde yapılan protestoda 9 kişi gözaltına alınmıştı. Adada yaşayanlar bugün de slogan atıp düdük çalarak ve pankart açarak Büyükada Saat Meydanı'nda toplandı.

'YAZMAKTA OLDUĞUM ROMANIMI BIRAKTIM GELDİM'

Toplanan grup adına açıklama yapan Ahmet Ümit şunları kaydetti:

"Bu sıcakta eylemler yapıyorlar. Ben de yazmakta olduğum romanımı bırakıp geldim. Kimse beni oradan kaldıramaz ama o kadar önemli bir konu ki romanımı bıraktım buraya geldim. Burası elbette ki sadece adalıların değil bütün İstanbulluların, bütün Türkiyelilerin, Türkiye'de yaşayan herkesin, bütün dünyanın merkezi. Bizim amacımız buraya insanlar gelmesin değil, biz buraya insanlar gelmesin demiyoruz. İnsanlar gelsin ama insanlar burayı niye elliyor, insanlar İstanbul'dan kalabalıktan sıkıştığı için betonlar üzerine geldiği için yaşayamadığı için nefes almaya geliyor."

Fakat geldiklerinde ne oluyor ben görüyorum, burası aynen Eminönü'ne, Üsküdar Meydanı'na, Beşiktaş Meydanı'na dönüşüyor. Yani gelen insanlarda mutlu değil. Böyle bir problemimiz var bizim, asıl sorun bu. Burası sadece biz oturduğumuz, biz burada yaşadığımız için değil, ben burada yaşamasaydım ve buraya davet edilseydim bu konuşma için seve seve gelirdim ve bunun mücadelesini verirdim. Herkesin bunun mücadelesini vermesi lazım."

71150.jpg

'KİM YANLIŞ YAPARSA ONUN KARŞISINDA DURACAĞIZ'

Ümit, "Bizim inadımız devam edecek. Bizim için doğrular vardır, siyasi partiler yoktur. Kim yanlış yaparsa onun karşısında duracağız. Doğadan yana, canlılardan yana, adadaki kedilerden, köpeklerden, martılardan, kargalardan, kirpilerden yana, mimozalardan yana, begonvillerden yana, ortancalardan yana, hepsinden yana mücadelemiz sürecek. Asla izin vermeyeceğiz, asla" dedi.

Basın açıklamasının ardından grup önce tepki gösterdikleri minibüslerin durağına ardından ise Adalar Belediyesine yürüyerek eylemi sonlandırdı. (DHA)

Öne Çıkanlar