Aile Bakanı Yanık'tan cinsel istismar açıklaması: Tarikatmış, cemaatmiş, buralara bakmayız

Aile Bakanı Yanık'tan cinsel istismar açıklaması: Tarikatmış, cemaatmiş, buralara bakmayız
Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli'nin tutuklanmalarının ardından Aile Bakanı Derya Yanık açıklama yaptı. “Tarikatmış, cemaatmiş, buralara bakmayız” diyen Yanık, kimseye ayrıcalıkları olmadığını öne sürdü.

Artı Gerçek - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli'nin tutuklanmalarının ardından yaptığı açıklamada, "Biz tarafların kimliği ile uğraşmayız. Tarikatmış, cemaatmiş, şahısmış buralara bakmayız. Bizim için korunacak değer çocuksa çocuktur. Şiddet mağduruysa mağdurdur onu alır koruruz. Nitekim bunu yapmışız. Dolayısıyla hiç kimseye hiçbir ayrıcalığımız yoktur" dedi.

Bakan Soylu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın da katılımıyla düzenlenen "16. Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi Toplantısı"nda konuştu.

Yanık, İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gğmüşel'in kızı H.K.G.'nin altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında seneler cinsel köleleştirilmesiyle ilgili dava hakkında konuştu.

Yanık, “Biz tarafların kimliği ile uğraşmayız. Tarikatmış, cemaatmiş, şahısmış buralara bakmayız. Bizim için korunacak değer çocuksa çocuktur. Şiddet mağduruysa mağdurdur onu alır koruruz. Nitekim bunu yapmışız. Dolayısıyla hiç kimseye hiçbir ayrıcalığımız yoktur. Hiç kimseye hiçbir borcumuz yoktur. Bizim borcumuz milletimizedir, milletimizin mağdurlarınadır ve bu borcu da yerine getirebilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Mağdur olan kişinin kimliğine, cinsiyetine yaşına, ideolojisine bakmaksızın o mağduriyetler ne ise hangi başlıkta ise bununla ilgili gerekli çalışmaları bize intikal ettiği andan itibaren yaparız ve takibini sürdürürüz” iddiasıda bulunan Yanık, “Nitekim H.K.G. meselesinde de aynı ciddiyetle aynı dikkatle bakanlık olarak yetki ve sorumluluk alanımızda olan konuyu, olan çalışmaları yerine getirdik” dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar