Aile Bakanlığı, Ezidi kız çocuğu haberine erişim engeli kararı aldırdı

Aile Bakanlığı, Ezidi kız çocuğu haberine erişim engeli kararı aldırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Artı Gerçek'in, IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi kız çocuğunun kendisini kaçıranlara teslim edildiğini ortaya koyan haberine erişim engeli kararı verildi. Karar, çocuğu söz konusu aileye teslim eden bakanlığın başvurusu üzerine çıktı.

Artı Gerçek - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hale Gönültaş'ın Artı Gerçek'te yayınlanan 'Türkiye'de bir ilk: Ezidi çocuğu kaçıran IŞİD'li insan ticaretinden yargılanacak' başlıklı habere erişim engeli getirilmesi için Ankara 10’uncu Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Hakimlik, haber için erişim engeli kararı verdi.

Ezidi bir kız çocuğu kaçırarak kaçak yolla Türkiye’ye getiren IŞİD’li hakkında, "uluslararası insan ticareti" suçlamasıyla dava açılmıştı. Buna dair haberde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, çocuğa ilişkin verdiği bir karar da belgeleriyle ortaya konulmuştu.

Bakanlık onayı ile devlet gözetimindeki yurtta kalan Ezidi kız çocuğun, kendisini kaçırıp Türkiye’ye getiren ve sonra da “karanlık internette” (dark web) satışa çıkaran IŞİD’li ailenin Ankara’daki evine hafta sonları “yatılı olarak” gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 26 Ekim günü görülen duruşmada IŞİD'li, “insan ticareti” suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlamıştı. Artı Gerçek'in haberinin ardından Ankara Valiliği, sanığın tutuklandığını açıklamıştı. Bakanlık da çocuğun yeniden korumaya alındığını duyurmuştu. Ancak daha sonra IŞİD'linin gözaltına dahi alınmadığı da ortaya çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar