Akar: S-400'ler NATO komuta ve kontrol altyapısına entegre edilmeyecek

Akar: S-400'ler NATO komuta ve kontrol altyapısına entegre edilmeyecek
Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Ekim 2020 14:00
A+ A-
Türkiye'nin Rus hava savunma sistemi S-400'leri test etmesi üzerine ABD'den gelen eleştirilere Milli Savunma Bakanı Akar yanıt verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin ihtiyaçlarına sadece Rusya cevap verdiği için S-400 alındığını söyledi. Akar,  Türkiye'nin Fransız-İtalyan konsorsiyumu Eurosam tarafından yapılan bir füze savunma sistemi için görüşmelere devam ettiğini de söyledi.

Bugün başlayacak NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesi Bloomberg'ün sorularını yanıtlayan Akar, S- 400 test atışıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Her savunma tedarik programı çerçevesinde deneme ve sistem kontroller yer almaktadır. Bu usüller tedarik programının bir parçasıdır ve tamamıyla teknik bir faaliyettir. S-400'ler NATO'nun komuta ve kontrol altyapısına entegre edilmeyecek. Türkiye NATO üyelerinden beklenen tüm sorumluluklarını yerine getirmektedir.

ALTERNATİF SİSTEMLER DE ALINABİLİR

Tam koruma ve kapsama için tüm katmanların ve sektörlerin dikkate alınması gerekir. İhtiyaca göre alternatif sistemler (Patriot, SAMP-T gibi) de alınabilir. Türkiye tüm müttefikleriyle alternatif üzerinde çalışmıştır ve çalışmaya hazırdır. S-400 tedariki bir tercih değil, zorunluluk olmuştur."

Yunanistan'ın elinde bulunan S-300'ler hakkında konuşan Akar, "S-400’ler milli sistemde müstakil olarak, NATO’da var olan S-300 gibi Rus menşeli silahların kullanıldığı gibi kullanılacaktır" dedi. Akar, Rus füzelerinin bir gereklilik olduğunu ve Ankara'nın NATO'dan uzaklaştığı anlamına gelmediğini söyledi.

Akar, ABD'den Patriot alınması hakkında ise, "Transferi, ortak üretim ve teslimat takvimi gibi garantiler verilirse ABD’den Patriot hava savunma sistemleri alınabilir. Biz sattık ama Kongre onaylamıyor, teslimata izin vermiyor’ gibi yaklaşımları kabul etmemiz mümkün değil" açıklamasını yaptı.

Öne Çıkanlar