AKP'den yeni hamle: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 'Alevilik Dairesi' kuruluyor

AKP'den yeni hamle: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 'Alevilik Dairesi' kuruluyor
Yayınlanma:
A+ A-
İktidarın Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevilikle ilgili daire kurmaya hazırlandığını belirten Saymaz, 'Dergah ve cemevlerinin masrafları bu dairenin bütçesinden karşılanacak' dedi.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında iktidarın Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevilikle ilgili bir daire kurmaya hazırlandığını ifade etti. Saymaz, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara Hüseyin Gazi Dergahı’nda Muharrem Orucu’nu açması ve Hacı Bektaş-ı Veli Anma Töreni’ne katılmasından sonra AK Parti’nin Alevi açılımı hız kazandı" dedi.

Saymaz’ın akatardığı bilgiler şöyle:

"İktidar Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevilikle ilgili bir daire kurmaya hazırlanıyor. Dergah ve cemevlerinin masrafları bu dairenin bütçesinden karşılanacak. Gerekirse dedelere maaş verilecek. Ayrıca 12 kişilik bir kurul oluşturulacak. Kurulda dedeler ve Alevi akademisyenler olacak.

Öte yandan ekim ayında Çubuk’ta temeli atılacak bir cemevine destek verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir yetkilisi Alevilik dairesinin kurulması planına ilişkin olarak "Çalışma var, doğru duydunuz" dedi ve şöyle devam etti:

"Çünkü somut olamayan mirasımızda semah var. Semah bizim kültürümüzün bir değeri. Bu yaklaşımla dedeler ve mekanlar tescillenmiş, elektrik faturasından muaf tutulmuş olacak."

Öne Çıkanlar