AKP milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti

AKP milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Ekim 2020 23:13
A+ A-
Aynı zamanda gazeteci olan Markar Esayan, Taraf gazetesinde çeşitli görevler üstlenmişti.

ARTI GERÇEK- AKP İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti.

51 yaşındaki Esayan uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı İbrahim Kalın vefatın ardından, "Sevgili Markar Esayan’ı kaybettik. Başımız sağolsun. Bu ülkenin yetiştirdiği güzel insanlardan biriydi. Ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum." mesajını paylaştı.

Aynı zamanda gazeteci olan Markar Esayan milletvekili seçilmeden önce Taraf gazetesinde yayın koordinatörü ve geçiçi genel yayın yönetmeni görevlerinde bulunuyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tedavisi devam eden Esayan'ı evinde ziyaret etmişti.

MARKAR ESAYAN KİMDİR?

1969 İstanbul Şişli doğumlu Markar Esayan ilkokulu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi'nde okudu.

1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini tamamladı.

Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı. Master tezi "19. Yüzyıl Ermeni Gerçekçi Edebiyatı'nda Sınıf Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite" başlığını taşıyan ve alanında bir ilk olan konuyu kapsıyordu. 1997 tarihli beri aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi'nde 2001 yılından itibaren Hrant Dink'in davetiyle "Dar Kapı" başlığı altında yazı yazı kaleme başladı. Esayan birçok sivil toplum örgütünde çeşitli projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Hrant Dink'in 19 Ocak 2007 tarihinde suikasta uğramasıyla Dink sonrası Agos'un yayınına devam edebilmesi adına Etyen Mahçupyan ile birlikte çalıştı. Dink'in birinci ölüm yıldönümünden sonra Agos'tan ayrıldı. Bir süre sonra yazılarına da son verdi.

2008 yılı baharından itibaren ise, Taraf gazetesinde ​​başladı. "Arada" isimli köşede yazmayı sürdürdü. 15 Aralık 2012 tarihinde gazete yayın yönetmen ve yardımcısının ani ayrılığından itibaren gazetenin geçici yayın yönetmenliğini üstlendi. 

Gazeteden ayrıldıktan sonra kendi web sitesinde Gezi krizi sonrası yazılarını sürdürdü. 2013 yazından itibaren Yeni Şafak ve Daily Sabah gazetelerinde, Serbestiyet ve Türkiye Gündem internet sitelerinde yazdı.

Aynı zamanda edebiyatçı olan yazarın ilk romanı, "Şimdinin Dar Odası" 2004 İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü'nü kazandı ve 2005 yılında okuyucuya ulaştı. İkinci ve ilk romanın devamı olan romanı "Karşılaşma" ise Ekim 2007'de okuruyla buluştu. Üçüncü romanı Kudüs ise 2011 yılında Timaş yayınevinden çıktı.

Markar Esayan İngilizce ve Ermenice dillerini konuşup yazabilmekteydi.

KİTAPLARI:

* "Şimdinin Dar Odası", İnkılap Kitabevi, Şubat 2005
* "Karşılaşma", Hayykitap, Eylül 2007
* "Kudüs", Timaş Yayınları, Haziran 2011
* "Dünyayı Durduran 60 Gün", Cemil Ertem ile birlikte, etkileşimim Yayınları, Ağustos 2013
* "İyi Şeyler", Etkileşim Yayınları, Kasım 2013

(HABER MERKEZİ/ANKA)

Öne Çıkanlar