AKP 'yatırım' Diyarbakırlılar 'barış' diyor

AKP 'yatırım' Diyarbakırlılar 'barış' diyor
Erdoğan ve Yıldırım yarın ‘evet' istemek için Diyarbakır'da olacak. Kent hiç olmadığı kadar Türk bayrakları ve yatırım afişleriyle donaltıldı....

Erdoğan ve Yıldırım yarın ‘evet' istemek için Diyarbakır'da olacak. Kent hiç olmadığı kadar Türk bayrakları ve yatırım afişleriyle donaltıldı. Erdoğan'ın gündeminde tartışmalı cami dahil ‘kalkınma projeleri' var. Dünya tarihinin en uzun sokağa çıkma yasaklarından ve yıkımlarından birine tanık olan Diyarbakırlılar ise ‘barış' peşinde. Bu yüzden mitingin zayıf geçmesinden endişelenen AKP'liler kamu görevlilerine imza karşılığı mitinge katılma ve alandan selfi çekme zorunluluğu getirdi.

ARTI GERÇEK – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Nisan'da çok sayıda bakan ve milletvekiliyle birlikte Diyarbakır’da olacak. Mitingin duyurusunu yapan pankartlar günler öncesinden kentin işlek caddelerine asıldı. Bilboardlarda, Cumhurbaşkanı'nın yapacağı açılışlar da duyuruldu. Cumhurbaşkanın fotoğraflarıyla birlikte Türk bayrakları da asıldı.

Afişlerde ve pankartlarda Erdoğan'ın mitingde duyuracağı Diyarbakır’ı kalkındırma projeleri ile ilgili duyurular yer aldı. Miting öncesinde birçok devlet kurumu gibi Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan da destek istendi. Bu kapsamda AKP Genel Merkezi’nin, bundan bir hafta önce Karacadağ Kalkınma Ajansı ile iletişime geçerek, Erdoğan’ın vereceği vaatler için proje üretmelerinin istendiği öğrenildi. Ajansın daha önceki mitingler için hazırladığı ve gerçekleşmeyen sanayi yatırım projeleri yerine bu miting için tarım istihdamı ve tarım sektörüne yönelik yeni bir destekleme projesi hazırlamaya başladığı belirtildi.

DİYARBAKIRLILARIN BEKLENTİSİ BARIŞ

Cumhurbaşkanı, Diyarbakır’da kalkınma projelerinden söz edecek ve referandum için "Evet" oyu isteyecek. Diyarbakırlıların mesajı ise net. Newroz'la mesajlarını veren Diyarbakırlıların en büyük talebi barış ve demokrasi. SES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Recep Oruç, son süreçte bir çok sağlıkçının hukuksuz bir şekilde ihraç edildiğine dikkat çekerek, "insan hakları konusunda yaşanan sorunların çözülmesini ve savaş dilinden uzaklaşılmasını" istedi.

Eğitim Sen eski yöneticilerinden Hava Karahancı ise Cumhurbaşkanı'nın Diyarbakırlılardan "Evet" oyu isteyeceğine dikkat çekerek, temel söylemin barış ve demokrasi olması gerektiğine vurgu yaptı. En temel ihtiyacın barış olduğunu kaydeden Karahancı, hergün gözaltı ve tutuklamaların olduğunu hatırlattı. Karahancı, Diyarbakırlıların Newroz'da mesajlarını net olarak verdiğini de belirtti.

CAMİNİN TEMELLERİ ATILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte, bölgenin en büyük camisi olarak tasarlanan yapının temelini de atacak. Külliye olarak tasarlanan projeye belediye, Mimarlar Odası ve çevreciler karşı çıkmıştı.

Karayolları 9. bölgeye aitken Diyanet Başkanlığı’na devredilen 28 dönüm arazi üzerine inşa edilecek külliyede sadece cami bulunmayacak. Alışveriş merkezleri, oyun alanları, dini eğitim veren mekânlar da yer alacak. Belediye, Mimarlar Odası ve çevrecilerin külliyeye karşı çıkması, iktidara yakın medya organlarında eleştirilmişti.

Söz konusu kurumlar ise asırlık ağaçların kesilmesine, Cumhuriyet tarihi ile yaşıt binaların yıkılmasına karşı çıktıklarını dile getirmişlerdi. Külliyenin yapımı itirazlar üzerine durdurulmuş, OHAL ile birlikte yeniden gündeme gelmiş ve kazı çalışmalarına vakit geçirmeden başlanmıştı. Dolayısıyla Erdoğan’ın muhtemelen büyük projelerden biri olarak sunacağı külliye, şehrin dinamiklerini memnun etmeyecek.

MİTİNG YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Diyarbakır’da mitingler genellikle İstasyon Meydanı’nda yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha önce burada mitingler yapmıştı. Ancak referandum çalışmaları için geleceği Diyarbakır’da bu kez Valiliğin önündeki alanı tercih etti. Valiliğin önündeki küçük meydanı tercih etmesi ise farklı yorumlara neden oldu. "Güvenlik" gerekçesi denilse de asıl kaygının, HDP’nin her mitingde doldurduğu alanın bu kez dolmayacak olmasından kaynaklandığını belirtenler de var..Perşembe günü akşam saatlerinden itibaren Valiliğe yakın bütün yollar trafiğe kapandı. Güvenlik önlemleri iki katına çıkarıldı.

MİTİNGE KATILIM ZORUNLULUĞU

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rıfat Ural’ın, mitinge katılmaları yönünde personele baskı uyguladığı iddia edildi. Ural’ın mazeret kabul etmeden yarın gerçekleştirilecek "Evet" mitingine katılması yönünde talimat verdiği bilgisini veren ismini vermek istemeyen bir personel, Ural’ın kendilerine "Cenazeniz dahi olsa geleceksiniz, aksi takdirde yarın işe gelmeyin" diyerek baskı uyguladığını öne sürdü. Ayrıca Ural’ın tüm personele miting öncesi belediye binasına gelerek imza vermelerini ve ardından toplu taşımalarla miting alanına gitmelerini şart koştuğu öğrenildi. Ural'ın personelden miting alanından selfi çekip atmalarını ve dönüşte tekrar belediyeye gelerek imza vermelerini istediği de ortaya çıktı.

Öte yandan Ulaşım Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan 40 otobüsün kente bağlı ilçelerden getirilecek korucular için görevlendirildiği bilgisi edinildi. Newroz günü ise belediye otobüs ve minibüslerin kullanımına izin vermemişti.

Öne Çıkanlar