AKP'li belediyenin sitesi ele verdi: Ermeni mezarlığı TOKİ ve yol çalışmalarıyla yok edilmiş

AKP'li belediyenin sitesi ele verdi: Ermeni mezarlığı TOKİ ve yol çalışmalarıyla yok edilmiş
Yayınlanma:
A+ A-
Van’ın Edremit ilçesinde bulunan Ermeni mezarlığının bir kısmının üzerine TOKİ, diğer bölümünün üzerine ise yol yapıldığı için yok edildiği AKP'li belediyenin sitesindeki bilgilerle ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Van'ın AKP'li Edremit Belediyesi'nin internet sitesinde Ermenilere ait mezarlığın nasıl yok edildiği yazıldı. Sitede "Ermeni Mezarlığı 2005 yılında yapılan TOKİ konutları, geri kalanlar ise 2012 yılında açılan yeni yol çalışmaları esnasında yok olmuştur" ifadelerine yer verildi.

2019 yerel seçimde seçilen HDP’li Eş Başkan KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası AKP’li adaya verilen Edremit Belediyesi’nin resmi internet sayfasında, Ermenilere ait mezarlığın nasıl yok edildiğine dair bir yazı yer aldı. Belediyenin “İlçenin Nüfusu” bölümündeki yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Kızkalesi olarak adlandırılan kaya bloğunun güneyinde küçük bir şapel bulunur. Şapelin kuş uçumu 400 metre kadar doğusundaki büyük Ermeni Mezarlığı 2005 yılında yapılan TOKİ konutları, geri kalanlar ise 2012 yılında açılan yeni yol çalışmaları esnasında yok olmuştur.”

edremit.jpg


ERMENİ MEZARLIĞI ÜZERİNDE TUVALET YAPILMIŞTI

2017 yılında dönemin kayyımı tarafından Dilkaya Mahallesi’nde bulunan tarihi Dilkaya Höyüğü’ne ve Ermeni Mezarlığı üzerine tuvalet ve soyunma kabinleri yaptırılmıştı. Bu tarihi bölgedeki halk plajı, 23 Temmuz’da Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım Vali Murat Zorluoğlu ve Edremit Belediyesi’ne atanan kayyım Atıf Çiçekli’nin katılımıyla açılmıştı. (MA)

Öne Çıkanlar