AKP'li Çelik, 'Seçim öne alınır mı?' sorusunu yanıtladı

AKP'li Çelik, 'Seçim öne alınır mı?' sorusunu yanıtladı
Yayınlanma:
A+ A-
ÖSYM, YKS oturumlarının 17-18 Haziran 2023'te yapılacağını açıkladı, seçimlerinse 18 Haziran'da yapılacağı ifade edilmişti. AKP Sözcüsü Çelik, "Seçim takvimi değişir mi?" sorusuna "Prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez" dedi.

Artı Gerçek - AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmeyeceğini söyledi.

ÖSYM'nin açıkladığı "2023 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi"ne göre, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS) 17-18 Haziran'da yapılacak. Temel Yeterlik Testi (TYT) 17 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) 18 Haziran'da gerçekleştirilecek. 2023 seçimlerinin de normal takvim işlerse 18 Haziran tarihinde yapılacağı ifade edilmişti.

Partisinin MKYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan AKP'li Çelik, "Bu durum seçim takvimini biraz daha öne alınacağı anlamına gelir mi?" sorusuna "Prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez. Öğrencilerimizin hiçbir sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. Bununla ilgili ÖSYM bir çalışma yapıyor, yakın zamanda kamuoyuyla paylaşır" yanıtını verdi.

'NE YAPILIRSA YAPILSIN BAZI TERÖR EYLEMLERİ ENGELLENEMİYOR'

İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırı hakkında da konuşan Çelik, "Hain saldırı sonrasında emniyet güçlerimizin çalışmalar yaparak faili ve bağlantılarını açığa çıkardığını gördük. Bu Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Dünyanın gerçeği bu; ne yapılırsa yapılsın bazı terör eylemleri engellenemiyor. Güvenlik birimlerinin aldığı tedbirler, failin açığa çıkarılması, yakalanması konusundaki performans Türkiye'nin terörle mücadele kapasitesini net bir şekilde ortaya koymuştur." dedi.

'EYT ÇALIŞMASI ÇOK YAKINDA CUMHURBAŞKANIMIZA SUNULACAK'

Konuşmasında EYT ile ilgili açıklama da yapan Çelik, "EYT meselesiyle ilgili çalışma tamamlanmak üzere. Sayın Cumhurbaşkanımıza çok kısa zamanda son hali sunulacak. Son aşamayı geçtikten sonra meclis takvimi ile ilgili bilgi verebilirim. Acil gündemlerden bir tanesi, hemen hemen tamamlanmak üzere. Bugünkü sunum, bölgesel ve küresel gelişmelerin değerlendirilmesi ve terörle mücadele gündemimizdi." dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar