Alevi örgütlerinden 10 Aralık'taki 'laik eğitim' mitingine çağrı

Alevi örgütlerinden 10 Aralık'taki 'laik eğitim' mitingine çağrı
Yayınlanma:
A+ A-
Alevi örgütleri, 10 Aralık’ta "Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye" şiarıyla Kadıköy'de miting düzenleyecek. Gazetecilerle bir araya gelen Alevi örgütleri mitinge çağrı yaptı.

Artı Gerçek - Demokratik Alevi Dernekler (DAD), Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Cem Vakfı ile Anadolu Alevi Canlar Federasyonu, 10 Aralık'ta “Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Rıhtım Meydanı’nda mitingi düzenleyecek. Alevi örgütleri, miting öncesi Beyoğlu’nda bulunan Taksim Hill Hotel’de gazetecilerle bir araya geldi.

'İKTİDAR, LAİK EĞİTİMİN İÇİNİ BOŞALTTI'

Birçok gazetecinin katıldığı programda konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Mustafa Aslan, iktidar ve bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın laik eğitimin içinin boşalttığını söyledi. Farklı inançların yok sayıldığını söyleyen Aslan, eğitimin her alanının dinselleştirildiğini kaydetti.

Aslan, "AKP, iktidarlaştıktan sonra İmam Hatip okullarını açtı. Yatkınlık olmayınca okulların tümünü İmam Hatip’e çevirdi. Laik eğitim ısrarımızı tekrar dile getireceğiz. Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kararını yok sayan bir iktidarla karşı karşıyayız. İnsanlar, yaşamın her alanında bir söz kurarken kaygı ve endişe yaşıyor. Coğrafyamız savaş alanıdır. Başta Filistin ve Suriye’de savaş hali her an ağırlaşıyor. Bu kandan beslenen anlayışa karşı 'bu ülkede barış içinde, insanca bir yaşam istiyorum' diyerek yola çıktık" ifadelerini kullandı.

'İNSANCA YAŞAMDAN YANA OLAN HER KESİMİ KADIKÖY'E BEKLİYORUZ'

Tüm inanç ve kimliklerle eşit yurttaşlık temelinde yaşamak istediklerini vurgulayan Aslan, şunları söyledi:

"Birilerinin ‘eşit yurttaşlık bölücülüktür’ söylemi, bize ‘siz kimsiniz ki bizimle eşit olmak istiyorsunuz’ demektir. Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız ve eşit haklara sahip olmak istiyoruz. O yüzden inadına eşit yurttaşlık demek için 10 Aralık’ta başta Alevi kurumları olmak üzere eşitlik, adalet, insanca yaşamdan yana olan her kesimi Kadıköy’e bekliyoruz."

Program, gazetecilerin sorularıyla son buldu. (MA)

Öne Çıkanlar