Alman Milletvekiline Türkiye'den izin çıkmadı

Alman Milletvekiline Türkiye'den izin çıkmadı
Almanya Sol Parti Milletvekili Jan van Aken'ın Konya'da NATO üssündeki Alman askerlerini ziyaret etme isteği Türk makamlarınca reddedildi.  GÜNCEL-  Almanya...

Almanya Sol Parti Milletvekili Jan van Aken'ın Konya'da NATO üssündeki Alman askerlerini ziyaret etme isteği Türk makamlarınca reddedildi. 

GÜNCEL-  Almanya Sol Parti milletvekili Jan van Aken, Konya’da bulunan NATO üssündeki Alman askerlerini ziyaret etme isteğine Türk yetkililerce olumlu cevap verilmediğini söyledi. Aken, Türk yetkililerinin bizzat kendisine telefonda red cevabı verdiklerini, bunun da Türkiye’nin Almanya'yla varolan gerginliği tırmandırmak istemesinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Sol Parti milletvekili Aken, Türk makamlarınca verilen bu olumsuz yanıta Almanya Federal Hükümeti’nin hemen tepki vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Jan Van Aken, Türkiye'nin bu tutumuna karşı yapılması gerekenin açık olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: Daha önce İncirlik Üssü'ndeki askerlerin ziyaretine izin verilmediğinde de Sosyal Demokrat Parti (SPD)'yle birlikte konuyu gündeme getirdik. Bu durum böyle devam ederse Alman askerlerinin geri çekilmesi gerekiyor. Şimdi durumu parlamentoda tartışıp böyle bir kararın alınmasını isteyeceğiz.

Almanya Parlamentosu'nun askerlerin geri çekilmesi kararı alması durumunda Türk yetkililerinin nasıl bir reaksiyon verebileceği sorusu üzerine de Aken, "ben de bu konuyu merak ediyorum. Fakat belki buna gerek de kalmayacak. Erdoğan ve Ankara Hükümeti'nin amacı sadece iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırmak olabilir." dedi.

Geçen yıl da Türkiye, Alman milletvekillerinin İncirlik’teki NATO Üssü'ne girmelerine aylarca izin vermemişti. Sebep olarak da Ermeni Soykırımı'nın Alman Parlamentosu'nda tanınmış olmasını göstermişti. Bu gerginlik, Berlin'in alınan kararın yasal bir bağlayıcılığının olmadığını açıklamasıyla giderilmişti.

Halen 270 Alman askeri İŞİD’le mücadele çerçevesinde Konya ve İncirlik’teki NATO askeri üslerinde bulunuyor.

Öne Çıkanlar